• Indywidualizacja nauczania 1-3sp

      • klasy 1-3 sp

        23.11.2013 18:29

        INDYWIDUALIZACJA PROCESU NAUCZANIA W KLASACH I – III W GMINIE LUBISZYN

        Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych w Szkole Podstawowej w Baczynie

                                                            PODSUMOWANIE PROJEKTU

        Zgodnie z założeniami uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice klas I- III, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić istotną barierę w dalszym rozwoju, oraz uzdolnieni uczniowie i uczennice potrzebujący indywidualnego podejścia. Udział uczestników w projekcie został potwierdzony przez rodzica lub opiekuna prawnego poprzez podpisanie deklaracji uczestnictwa w projekcie.

        Dzieci objęte projektem bardzo chętnie brały udział w dodatkowych zajęciach. Uczniowie i uczennice klas I – III zgłębiały wiadomości matematyczne i przyrodnicze. Do nauki często wykorzystywane były formy zabawowe, które aktywizowały do pracy. Uczniowie i uczennice samodzielnie lub z pomocą nauczyciela rozwiązywali zadania o zróżnicowanym stopniu trudności i sprawnie analizowali ich treść.
              
                                                                  

        Obserwacja uczniów i uczennic podczas zajęć pozwoliła zauważyć wyraźne efekty. Uczniowie szczególnie uzdolnieni uczestnicząc  w zajęciach wynieśli z nich rozszerzone wiadomości matematyczno – przyrodnicze, które znacznie wzbogaciły ich wiedzę.

        Podczas realizacji zajęć w ramach projektu Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I – III w Gminie Lubiszynwykorzystywane były pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjniły naukę   i pozwoliły na innowacyjne prowadzenie zajęć.

        W Szkole Podstawowej w Baczynie zakończono realizację zajęć rozwijających zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk matematyczno -  przyrodniczych. Zajęcia odbywały się systematycznie, trzy razy w tygodniu. W zajęciach uczestniczyło 16 dzieci ( po 8 uczniów w dwóch grupach).
                      

        Celem zajęć, które prowadzone były dla uczniów uzdolnionych, było poszerzanie wiedzy i rozbudzanie zainteresowań poznawczych z różnych dziedzin nauk przyrodniczych i matematycznych. Rozwijały zainteresowania matematyczne,  wyobraźnię ucznia, umiejętności twórczego i logicznego myślenia, rozbudzały ciekawość matematyczną oraz przygotowały uczniów do udziału w konkursach matematycznych. Pogłębiały wiadomości, umiejętności oraz postawy uczniów w zakresie wiedzy przyrodniczej. Dzieci poznały gorzowskie pomniki przyrody, rośliny i zwierzęta chronione, mapę naszej ojczyzny, wybrane parki narodowe, życie na Ziemi miliony lat temu i wiele innych zagadnień przyrodniczych. Przekonały się, że w Internecie można znaleźć wiele interesujących gier edukacyjnych, krzyżówek tematycznych i quizów przyrodniczych. Uczniowie oglądali wiele filmów przyrodniczych. Wielką frajdę przyniosły zajęcia z kompasem i lupą. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i zadowolenia i z wielką niecierpliwością oczekiwały na następne spotkania. Wzrost ich zainteresowania przyrodą uwidocznił się szczególnie w tematyce czytanych przez nie książek, tematyce rozmów oraz oglądanych przez nie filmów. Dzieci te wyróżniają się swoją wiedzą przyrodniczą na tle rówieśników.

        Tematyka zajęć obejmowała: detektywi przyrody, jesienna matematyka, ratujmy przyrodę, w Figurolandii, zwierzęta znane i lubiane, w krainie matematycznych bajek,życie  na Ziemi miliony lat temu, niesamowity świat dinozaurów,podróż wehikułem czasu, z lupą za pan brat, kropla drąży skały, w wodach mórz, rzek i oceanów, bujanie w obłokach, mnożenie i dzielenie liczb, w kosmosie, tajemnicze liczby, podróż do wnętrza Ziemi, łamigłówki szkolnej główki.

        Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się obserwacje za pomocą lupy, gry interaktywne, a także eksperymenty i doświadczenia.
            

        Zamierzone cele zostały osiągnięte, uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych, co stanowi dobrą bazę w kształceniu na II etapie edukacyjnym. W trakcie zajęć zostały wykorzystane pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu.

                                                                                        Przygotowała i opracowała: I. J-P

        Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu projekt dla edukacji wczesnoszkolnej 2013.