• Projekt Trzymaj Formę

• Nasza szkoła bierze udział w programie „Trzymaj formę”. W ten projekt  najbardziej zaangażowali się uczniowie klasy I gimnazjum. Została nawiązana współpraca z panią dietetyk Agatą Zmorkowską pracującą w Natur-House oraz panią psycholog  Barbarą Żółtek pracującą w -Ośrodku Wsparcia Rodziny w Gorzowie Wlkp. Uczniowie dowiadują się jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Efektem ich pracy są plakaty oraz ulotki,a także gazetki,które można zobaczyć w holu szkoły

Artykuł pani dietetyk Magdy Olejniczak Dlaczego nastolatki powinny zdrowo się odżywiać?

Oczywiście powinny się prawidłowo odżywiać nie tylko w okresie szkolnym ale przez całe swoje życie. Bardzo prosta odpowiedzią jest to, że prawidłowe żywienie jest gwarancją utrzymania dobrego stanu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Sprawia, że czujemy się silniejsi, weselsi, piękniejsi i pełniejsi życia.

Nastolatki wciąż są w okresie rośnięcia, rozwijania się a żeby to odbywało się prawidłowo należy zadbać o poprawne ich żywienie.  Aby być piękną, szczupłą należy jeść! Jeść zdrowo, dostarczając wszystkiego co najlepsze dla nas.

Białko buduje nas czyli pomaga we wzroście całego organizmu jak i pojedynczych komórek ciała np. tych, które znajdują się we włosach czy skórze. Jedząc codziennie nabiał, chude mięso dbamy o to, by nasza skóra była gładka i jędrna.

Nie bójmy się tłuszczy. Wpływają one na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Oliwa z oliwek, olej rzepakowy – nie dosyć, że to zdrowe oleje to dodatkowo dbają o nasz wygląd zewnętrzny. Pamiętajmy jednak o umiarze, maksymalnie 2-3 łyżki olejów dziennie.

Węglowodany złożone dostarczają  energii do działania oraz glukozy, cukru, który jest głównym paliwem dla naszego mózgu, dzięki czemu można się bardziej skoncentrować na nauce.

Witaminy i składniki mineralne razem i osobno działają cuda w organizmie.

Marchewka, papryka, pomidory – źródło witaminy A, dzięki niej mamy super wzrok i brązową, gładką cerę.

Pomarańcze, truskawki, kapusta, rzodkiewka – bogactwo witaminy C. Witamina ta przedłuża młody wygląd, opóźnia starzenie się skóry, rozjaśnia przebarwienia na buzi.

Słonecznik, dynia, oleje roślinne – zawierają ważną witaminę E. Kolejna z witamin przedłużająca młodość skóry, nadająca jej piękny, zdrowy wygląd.

Kasza gryczana, płatki owsiane, mleko, warzywa, ciemne pieczywo – one wszystkie walczą z trądzikiem dzięki witaminom z grupy B.

Mleko, żółty ser, jogurty, kefiry – to po prostu piękne zęby. Bogactwo wapnia, który tworzy silne, twarde kości. A zęby to też kości, prawda? J Jogurt zresztą to świetna przekąską w ciągu dnia, np. w szkole.

Jajka – nie dosyć, że świetne źródło najlepszego białka to dodatkowo zawiera siarkę, a ona buduje nam nasze śliczne, długie paznokcie.

Warzywa praktycznie nie zawierają cukrów prostych – czyli nadal po zjedzeniu dużej marchewki mamy zgrabną sylwetkę i nie martwimy się o kalorie.

A żeby skóra pozostała dobrze nawilżona, jędrna, bez cellulitu musimy dużo pić, głównie wody mineralnej niegazowanej, ale można też herbaty ziołowe, zielone, owocowe.

Najważniejsze, przy utrzymaniu ładnej sylwetki oprócz prawidłowego odżywiania się jest aktywność fizyczna, ćwiczenia, pływanie, bieganie. Co tylko nam sprawia przyjemność.

Fast foody, chipsy, czekolada, batony, drożdżówki, pączki, coca cola – to jest to, co psuje nasze cudowne ciało, z tego trzeba zrezygnować a nie z mleka czy orzechów.

Zaburzenia odżywiania to między innymi anoreksja i bulimia, często z sobą powiązane. Anorektyczka nie je, albo je bardzo mało, czasem wywołując wymioty.

W konsekwencji anorektyczka straci „na wadze te paskudne kilogramy, które nie pozwalały jej być szczęśliwą”. Niestety traci też energię, piękną skórę, włosy zaczynają jej wypadać, łamać paznokcie, skóra nie chce się opalić, ma szary, brzydki odcień, zęby zrobiły się pożółkłe od wymiotowania, a  chłopcy nie zwracają już na tą dziewczynę  uwagi. Niestety nie tylko na zewnątrz pojawiły się problemy. W żołądku i przełyku pojawiają się niebezpieczne i bolące wrzody, zanika tkanka mózgowa, nerwy. Pojawia się depresja, trudności w koncentracji. Anoreksja i bulimia rzutują na komfort życia. Człowiek się zamyka i staje osamotniony.

Nie wolno się głodzić, to nie da nam szczęścia.

Aby być fit trzeba jeść! Zdrowo!

Magda Olejniczak