• Projekt Wszystkie kolory świata

          •  

              Czy pomaganie jest przyjemne? Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? 

                       

             

            RAPORT Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI

            Zespół Szkół w Baczynie jest niewielka wiejską szkołą. Mieści się tu szkoła podstawowa i gimnazjum.Uczęszcza do niej 207 uczniów. nasza szkoła jako jedyna w gminie Lubiszyn uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie "Wszystkie Kolory Świata". Cała akcja cieszyła się dużym zaangażowaniem dzieci i młodzieży. Na terenie szkoły rozwieszono plakaty informujące rodziców, pracowników i uczniów o rozpoczęciu projektu. Za całość odpowiadały pani iwona Wojciechowska i pani Anna Sulmińska.Na lekcjach informatyki, sztuki i techniki nauczyciele przeprowadzili szereg zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w czasie których uczniowie "zwiedzili" wszystkie kontynenty świata. Zapoznali się z warunkami i trybem życia dzieci mieszkających w Afryce  i innych miejcach na Ziemi. W ten sposób uczestnicy projektu wybrali kraj , z którego pochodzić miała ich laleczka. Na w/w przedmiotach uczniowie szyli szmaciane laleczki, a każda z nich otrzymała akt urodzenia.

            Od 25 stycznia przygotowaliśmy wystawę wszystkich laleczek na szkolnym korytarzu. Wzbudziła ona podziw i zachwyt wśród oglądających. 27 stycznia podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka zaproszeni goście mogli zakupić laleczki dla swoich wnuków. Kolejny raz prace zostały wystawione podczas zebrań z rodzicami. I tu też laleczki cieszyły się dużym uznaniem. Uczniowie naszej szkoły  także mogli nabyć szmaciane lalki w czasie długich  przerw. 
            Zebraliśmy 420zł. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym projecie. Te działania zostaną długo w naszej pamięci, a dzieci doświadczyły, że pomaganie jest przyjemne i daje dużo radości.
                                                                    koordynatorzy projektu: Iwona Wojciechowska, Anna Sulmińska

             

            Nasza szkoła bierze udział w światowym projekcie UNICEF – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA.W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska. 

                Celem projektu jest:

            • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
            • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
            • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone

            W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, bo symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.  Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci same wybiorą dla zrobionej przez siebie laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w specjalnym „akcie urodzenia”. Laleczki zostaną zlicytowane podczas zorganizowanych w szkole wydarzeń, imprez, festiwali etc. Cena wywoławcza jednej laleczki wynosi 10 zł. Jest to kwota, która umożliwia zaszczepienie w Sierra Leone 1 dziecka przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego a tym samym uratowanie mu życia.  

                Etapy projektu:

            1. 1.  Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć lub w formie pracy domowej wybierają kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka i zbierają o nim i jego mieszkańcach jak najwięcej informacji: o zwyczajach, kulturze, geografii 
            2. Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste - w oparciu o wykrój wysłany przez UNICEF dzieci przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.
            3. Wystawa laleczek w szkole – podczas specjalnego wydarzenia odbędzie się licytacja laleczek. Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sierra Leone przekazując na ten cel wylicytowaną kwotę.
            4. Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę- każda szkoła realizująca projekt, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.
            5. Szkoły zgłaszając się do udziału w kampanii wyrażają w ten sposób chęć propagowania wrażliwości społecznej i idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Wszystkie szkoły i przedszkola, które zrealizują projekt, otrzymają „Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki” w roku szkolnym 2011/2012. 


              Każda placówka, która przystąpi do projektu, otrzyma drogą pocztową:

              1. Wykrojniki do przygotowania laleczki wraz z instrukcją oraz kartoniki z „aktem urodzenia laleczki”
              2. Plakaty kampanii „Wszystkie kolory świata”
              3. Płytkę CD z dodatkowymi materiałami: prezentacją, spotem z przesłaniem Majki Jeżowskiej do uczniów, materiałami dla nauczycieli
              4. Po zakończeniu kampanii: zaświadczenia dla koordynatorów oraz „Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki” w roku 2011/2012

              Niezbędne wymagania, aby przystąpić do projektu:

              1. Każda szkoła, która chce wziąć udział w programie powinna wyznaczyć jednego Koordynatora – Nauczyciela, który zarejestruje placówkę do projektu,
              2. Przed przystąpieniem do projektu należy zapoznać się z dokumentami (regulaminem projektu i konkursu oraz harmonogramem) dostępnymi poniżej w sekcji "dokumenty projektu",
              3. Rejestracja do programu odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza rejestracji. Instrukcja „jak zarejestrować szkołę” znajduje się poniżej, w sekcji "dokumenty projektu".


              POMAGANIE JEST PRZYJEMNE! PRZEKONAJ SIĘ

            6.