• Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji – szkołę podstawową. Jego celem jest nie tylko określenie poziomu wiedzy i wykształcenia, zdobytego przez ucznia – egzamin ósmoklasisty zastępuje również egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej. Jego wyniki są szczególnie istotne wówczas, gdy liczba chętnych do szkoły jest wyższa, niż wolnych miejsc w danej szkole.
          • O egzaminie
          • Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. W 2024 r. egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych.

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
            uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

• Egzamin ósmoklasisty to obowiązek
          • Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
          • Przedmioty na egzaminie
          • W roku szkolnym 2023/2024 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

języka polskiego
            matematyki
            języka obcego nowożytnego.

Uczeń może wybrać tylko ten język obcy, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
          • Terminy egzaminu 2024
          • W terminie głównym:

język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
            matematyka – 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00
            język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz.9:00

W terminie dodatkowym:
            język polski – 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
            matematyka – 11 czerwca 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
            język obcy nowożytny – 12 czerwca 2024 r. (środa) – godz. 9:00

Termin ogłaszania wyników – 3 lipca 2024 r.
            Termin wydawania zdającym zaświadczeń oraz informacji – 6 lipca 2024 r.