• JUBILEUSZ 70-LECIA SZKOŁY

• „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…” Słowa piosenki nasunęły się nam, gdy rozbrzmiały pierwsze dźwięki orkiestry podczas mszy świętej inaugurującej niezwykły jubileusz siedemdziesięciolecia szkoły, który obchodziliśmy 25 września. Wzruszające słowa księdza Jarosława Zagozdy skierowane w tym wyjątkowym dniu do kilku pokoleń absolwentów i uczniów, byłych i obecnych pracowników, jednoczyły we wspólnej modlitwie i zadumie nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością tej szkoły.

Uczestnicząc w niezwykle podniosłym momencie poświęcenia sztandaru i wsłuchując w słowa przysięgi złożonej przez panią dyrektor Jolantę Gintowt , zdaliśmy sobie sprawę, iż od tej chwili jest on symbolem naszej szkoły i nas wszystkich z nią związanych, a głębokie słowa „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” są mottem w naszych codziennych zmaganiach. Ten wyjątkowy dla nas dzień okazał się dniem zadumy, głębokiej refleksji i radości.

Nastrój, towarzyszący pochodowi zmierzającemu w kierunku szkoły, udzielał się mieszkańcom Baczyny. A było, co podziwiać! Nie co dzień obserwuje się taki widok: kolorowe mażoretki, zręcznie wymachujące pałeczkami w rytm nadającej ton orkiestry, uśmiechnięci uczniowie, nauczyciele i pracownicy oraz przyjaciele szkoły...Wzruszenie towarzyszyło nam przy przekraczaniu szkolnych podwoi. Dla wielu nauka w szkole w Baczynie była tylko początkiem na trudnej drodze zdobywania wiedzy, jednak szacunek, z jakim wspominają te, być może kiedyś srogie mury, wymagających a jednak wspierających nauczycieli, świadczy o tym, iż pozostaje ona najdroższą Alma Mater, początkiem obranej drogi życiowej.

Uroczysta akademia, przygotowana przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły, rozpoczęta została wejściem sztandarów. Pierwszy raz w historii tej szkoły zaszczyciły nas obecnością poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych szkół.  Absolwenci szkoły w Baczynie, pani Mirosława Bil, pani Katarzyna Habiera i pan Paweł Pura, dokonując uroczystego przekazania sztandaru obecnym uczniom, nie kryli wzruszenia, podobnie jak i uczniowie, którzy dostąpili tego niezwykłego zaszczytu, Sara Mielcarek, Iga Gołębiowska i Jakub Gubar.

Z okazji tak pięknego jubileuszu padło wiele pięknych i wzruszających słów. Gratulacje i słowa uznania, podsumowujące pracę wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju naszej szkoły, skierowane zostały m.in. przez panią Kurator Oświaty - Bognę Ferensztajn, Wicestarostę - Marcina Cyganiaka, Wójta Gminy Lubiszyn - Artura Terleckiego, Przewodniczącego Zarządu Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "START" - Jerzego Jankowskiego, oraz jego zastępcę wybitnego trenera LA - Zbigniewa Lewkowicza. Do życzeń dołączyli się również: w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Bogdaniec  - Wojciech Ćwiejkowski,  w imieniu Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego - Jerzy Kaliszan  oraz w imieniu polskich olimpijczyków - Tomasz Kucharski  i Karolina Kowalczyk.

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych pracowników naszej szkoły, których wkład w rozwój naszej placówki jest nieoceniony, by następnie tanecznym krokiem przejść do artystycznej części akademii. Żywiołowo wykonany przez uczniów pani Anny Sulmińskiej krakowiak, zyskał uznanie wszystkich gości.

W uroczystości, którą wyjątkowo prowadzili nauczyciele, pani Anna Wiśniewska i pan Wojciech Radziński, wziął udział gość honorowy- Nasza Szkoła. W rolę niezwykłego gościa wcieliła się Wiktoria Matkowska, która zabrała nas w podróż przez minione dziesięciolecia. Ten niezwykły pomysł wędrówki przez dzieje szkoły, autorstwa pani Stelli Rowińskiej, zrealizowany przy zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, pozwolił nam uświadomić sobie, ile zmieniło się na przestrzeni tych lat. W niemal poetyckiej scenerii, wykonanej przez  panią Barbarę Horyń, wielu oddało się wspomnieniom, które przerywane niezapomnianymi utworami m.in. Anny Jantar, w wykonaniu Izabeli Pasternak, Sandry Malec, Lilianny Piątek, Zofii Owczarek były jak krótkie przebudzenia ze snu. Pani Iwona Wojciechowska zadbała, aby zawładnął słuchaczami wspomnień czar a entuzjazm nie wygasł, aż do końca uroczystości. Tak jak noworoczny koncert w Operze Wiedeńskiej, tak i oficjalną część naszej uroczystości zakończył Marsz Radeckiego.

Uroczystość siedemdziesięciolecia szkoły to niezwykły jubileusz, wieńczący okres pracy wielu ludzi, którzy z zaangażowaniem, często przez wiele lat wykonywali powierzane im obowiązki. Doceniając ich trud oraz pragnąc uchronić od zapomnienia fakty z życia szkoły w Baczynie, postanowiliśmy przygotować monografię poświęconą naszej szkole. Napisana przez pana Marcina Trojeckiego, okazała się pozycją budzącą niezwykłe emocje-zachęcamy do jej lektury. Podczas uroczystego obiadu rozmowom i wspomnieniom, podsycanym przez przygotowaną przez panią Elżbietę Zarębę prezentację multimedialną, nie było końca.

Uroczystość zakończyliśmy degustacją wyjątkowego tortu z wizerunkiem szacownej Jubilatki, wykonanego przez miejscowego cukiernika pana Jacka Różyckiego. Tym razem nikt nie przeliczał kalorii.

Anna Owczarek