2014/2015
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
Uroczyste zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznej zabawy, rozrywki i beztroski.
26 czerwca odbyły się uroczystości zakończenia roku szkolnego 2014/2015 Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie.
Zabrzmiał ostatni dzwonek... i rozpoczęło się najprzyjemniejsze wydarzenie – wręczenie świadectw z wyróżnieniem dla najsumienniej pracujących, z zacięciem walczących o najwyższe oceny. Podziękowania i nagrody odebrali też uczniowie, którzy osiągnęli sukcesy w konkursach artystycznych i sportowych.
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań nie tylko dla uczniów, to również moment refleksji nad tym, co w danym roku udało się osiągnąć, jak przebiegał proces dydaktyczny, wreszcie – jakie działania możemy uznać za sukces. Trzeba stwierdzić, że minione dziesięć miesięcy to czas wytężonej pracy, zakończonej sukcesami na polu sportowym, wychowawczym i naukowym. Nauczyciele nie zapomnieli również o tych, którzy wybijali się w pracy pozadydaktycznej na rzecz klasy i szkoły. Gromkie brama zebranych na hali świadczyły o tym, że doceniają oni sukcesy swoich kolegów i koleżanek.
Po uroczystym apelu, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie podsumować mijający rok, podzielić się wakacyjnymi planami i życzyć sobie udanego wypoczynku. Wychowawcy wręczyli też w salach świadectwa pozostałym uczniom.
-
WYCIECZKI ROWEROWE
Dnia 21 czerwca 2015 r. klasa II gimnazjum wraz z opiekunkami Anną Wiśniewską i Marcinem Trojeckim oraz 24 czerwca 2015r. klasa V szkoły podstawowej wraz z opiekunami Iwoną Wojciechowską i Wojciechem Radzińskim wyruszyły na wycieczki rowerowe po okolicy nad Jezioro Marwicko. Wspólnie z panem leśniczym Wojciechem Ćwiejkowskim przygotowali wiele atrakcji przy wspólnym ognisku.
Podczas wycieczki, spotkało nas wiele przygód i kłopotów, takich jak: urwany łańcuch od roweru, wypompowane koła czy muldy na trasie. Mimo problemów, daliśmy radę i bezpiecznie dojechaliśmy na miejsce. Nad jeziorem, dzięki panu leśniczemu, który przygotował ognisko, upiekliśmy kiełbaski, odpoczęliśmy i zrelaksowaliśmy się spacerując po okolicy. Pełni energii wróciliśmy do domu.
-
WYCIECZKA - ŻNIN - WENECJA - BISKUPIN
W dniu 18 czerwca 2015 r. klasy I,II, II, IV i V szkoły podstawowej pojechały na wycieczkę do Żnina– Biskupina i Wenecji.
Pierwszym etapem naszej wycieczki był dojazd do Żnina, z którego ruszyliśmy kolejką wąskotorową do Wenecji. Drogę uprzyjemniał dźwięk stukoczących kół, charakterystyczne dla pociągu, kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien pięknych pałuckich widoków. Dla wielu uczniów była to pierwsza podróż pociągiem. W wyjątkowym miejscu, Muzeum Kolei Wąskotorowej we Wenecji dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały zabytkowe parowozy, zagony pasażerskie, towarowe, zabytkową poczekalnię, dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, obrotnicę umożliwiającą zmianę kierunku jazdy. Dzieci podziwiały również, znajdujące się tuż przy skansenie, ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego oraz dawne machiny oblężnicze.
W Biskupinie największe wrażenie zrobiła rekonstrukcja grodu, starej osady słowiańskiej - wału, bramy, falochronu, domów i ulic. Dzieci mogły tam wejść i poczuć, jak żyli mieszkańcy tego miejsca 2700 lat temu. Uczniów zaciekawił niecodzienny wygląd chat, a także przedmioty codziennego użytku, stroje oraz ozdoby i narzędzia mieszkańców osady. Otaczali nas ludzie ubrani, zachowujący się oraz mówiący dokładnie jak nasi przodkowie. Klimat panujący tam był nie do opisania- poczuliśmy się jak przeniesieni w czasie.
Dodatkową atrakcją był czynny udział w lekcjach edukacyjnych.
Uczniowie klas I lepili naczynia z gliny techniką znaną mieszkankom grodu biskupińskiego. Zanim przystąpili do czynnego udziału w lekcji dowiedzieli się w jaki sposób powstawały pierwsze formy gliniane w epoce kamienia, jak lepiły garnki mieszkanki osiedla biskupińskiego- w jaki sposób je ozdabiały, wypalały.
Uczniowie klasy II uczestniczyli w lekcji - życie codzienne mieszkańców Biskupina. Zapoznali się z badaniami osiedla łużyckiego w Biskupinie, funkcją grodu biskupińskiego z poł. VIII w. p.n.e. systemem umocnień osiedla wraz z zabudową oraz poznali podstawy gospodarki ówczesnej ludności. Zajęcia prowadzone były w zrekonstruowanej chacie, w której płonął ogień, a uczestnicy mają bezpośredni kontakt z wiernymi kopiami zabytków. Samodzielnie mielili ziarna pszenicy na autentycznym kamiennym żarnie, lepili ciasta, formowali placki oraz piekli tzw. Podpłomyki. Lekcja zakończyła się wspólną degustacją.
Uczniowie klasy III, IV i V w ramach praktycznej demonstracji dowiedzieli się w jaki sposób rozpalano ogień, jak obrabiano krzemień z którego powstawały narzędzia. Lekcja zakończyła się praktycznym kursem łucznictwa pradziejowego. Każdy uczestnik został przeszkolony z podstaw łucznictwa: pozycji łuczniczej, chwytu cięciwy, przygotowania łuku, zakładania strzały, podstawy celowania instynktownego, wypuszczenia strzały.
Niewątpliwą atrakcją na terenie rezerwatu był rejs statkiem „Diabeł Wenecki". Spacer po Jeziorze Biskupińskim trwał około 30 min., skąd mogliśmy podziwiać przepiękne widoki.
Dzień wycieczki upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze, pogoda dopisała, humory również. Dzięki tej wycieczce nastąpiła większa integracja grupy. Uczniowie nie mogą już doczekać się kolejnego wspólnego spotkania w plenerze.
-
AKCJA CHARYTATYWNA „CZYSTY ANIOŁEK”
W dniach od 15 – 17 czerwca uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej pod hasłem „Czysty Aniołek”. Dzieci i młodzież nie po raz pierwszy wykazali się dużą wrażliwością na potrzeby ludzi w trudnej sytuacji życiowej i aktywnie zaangażowali się w akcję. Dzięki ofiarności uczniów udało się zebrać sporo środków czystości, w tym m.in. mydełek, szamponów, płynów do kąpieli, kremów, past i szczoteczek do zębów, ręczników itp. Wszystkie zgromadzone produkty zostały zapakowane do specjalnie przygotowanych pudełek i przewiezione do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiszynie. Zgodnie z celem akcji będą przekazane najbardziej potrzebującym dzieciom.
Czyste Aniołki bardzo dziękują!!!
Barbara Horyń
-
Dzień Olimpijski
W dniu30 maja w naszej szkole odbył się sportowy festyn z okazji Dnia Dziecka oraz Dnia Olimpijskiego dla wszystkich uczniów i dzieci z Baczyny. Program imprezy był bogaty i atrakcyjny. Pierwszą atrakcją był pokaz zespołu tańca nowoczesnego, a kolejny zespół zaprezentował nam tańce kultury romskiej.
Uczniowie klas I-III rywalizowali w wyścigach rzędów w sali gimnastycznej, a tuż po, wszyscy pobiegli po watę cukrową. Pozostali uczniowie z klas szkoły podstawowej
i gimnazjum rywalizowali w zespołach sześcioosobowych, które musiały zaliczyć specjalne zadania. Wszystko to było przeliczane na punkty i po zsumowaniu ogłoszono wyniki.
Przed dużym wyzwaniem stanęli nauczyciele i rodzice, którzy zmierzyli się w meczu w piłkę siatkową z uczniami gimnazjum. Zwyciężyła drużyna nauczycieli i rodziców 2:0, w następującym składzie: Karolina Kapałczyńska, Paweł Pura, Ryszard Patalas, Jan Kłosek, Roman Grochowski i Wojciech Radziński.
Kolejne atrakcje zapewniła nam grupa motocyklistów. Każdy mógł z bliska zobaczyć wspaniałe maszyny, a także usiąść na tylnej kanapie i odbyć rundę po boisku szkolnym. Wszyscy byli usatysfakcjonowani, a uśmiech jeszcze długo gościł na twarzach szczęściarzy. Po motocyklistach pojawili się strażacy z Ochotniczej Straży z Lubna i momentalnie ustawiła się kolejka do zwiedzania ich wozu. Największą atrakcją był pokaz działa wodnego, z którego po dużym ciśnieniem wytryskiwała woda na wysokość kilkunastu metrów,a niektórzy uczniowie niby przypadkowo byli cali mokrzy.
Na koniec zmagań sportowych, odbył się mecz w piłkę nożną pomiędzy uczniami z klasy III gimnazjum,a resztą uczniów. Podobnie jak w zeszłym roku wygrał zespół absolwentów. Najważniejsza jednak w dniu dzisiejszym była dobra zabawa i doskonałe humory. Po tak atrakcyjnym programie, wszyscy zgłodniali dostali smaczną zupę oraz wyśmienite kiełbaski z grilla.
Wojciech Radziński
-
Trzymaj formę z Rodziną
W realizacji programu „Trzymaj formę z Rodziną” zaangażowani są rodzice. Klasę I B Szkoły Podstawowej w Baczynie odwiedziła pani Agnieszka Malec (mama Kuby i Wojtka).Przygotowała dla uczniów pogadankę i zagadki dotyczące witamin i warzyw. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Punktem kulminacyjnym spotkania było namalowanie przez uczniów swoich ulubionych warzyw i owoców.
-
I miejsce w Powiatowym Festiwalu Piosenki Angielskiej w Bogdańcu.
Wielki sukces odniosła nasza uczennica Sandra Malec - uczennica klasy I gimnazjum,która zajęła I miejsce w V Powiatowym Festiwalu Piosenki Angielskiej w Bogdańcu.
Konkurs Piosenki umożliwia prezentację umiejętności i dorobku artystycznego, rywalizację w repertuarze anglojęzycznym oraz twórczą konfrontację osiągnięć młodych artystów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
W tym roku, do eliminacji zgłosiło się 34 wykonawców ze szkół podstawowych i gimnazjów.
Jury oceniało:
- umiejętności wykonawcze w odniesieniu do walorów muzycznych wykonywanych utworów
- poprawność w posługiwaniu się językiem angielskim
- ogólne wrażenie artystyczne
Zróżnicowany repertuar pozwolił publiczności cieszyć się autorskimi wykonaniami utworów takich gwiazd jak: Cristina Aguilera, Celine Dion, Amy Winehouse, Annie Lennox, Rihanna,Adele i wielu innych.
W tym roku wykonawcy zachwycili publiczność zgromadzoną w auli i jurorów wyjątkowo wysokim poziomem umiejętności muzycznych. Zwłaszcza w kategorii Gimnazjum trudno było wyłonić finałową trójkę.
Uczestnicy festiwalu udowodnili, że muzyka dostarcza wiele przyjemności. Jak powiedziała przewodnicząca Jury, dzięki chęci uczniów, wsparciu rodziców oraz motywacji ze strony nauczycieli, ta przyjemność idzie w parze z wartościami edukacyjnymi. Jej zdaniem poprzez takie imprezy, uczniowie nabierają pewności siebie oraz szlifują umiejętności posługiwania się j.angielskim.
Naszą szkołę reprezentowały dodatkowo Zosia Owczarek i Lilianna Piątek.
Gratulacje dla wszystkich wykonawczyń za przepiękne wykonania swoich piosenek.
I. Wojciechowska. A. Owczarek
-
SPOTKANIE UCZNIÓW KL.V Z DIETETYKIEM A. SIKORSKĄ
Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już od najmłodszych lat. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie.
Dnia 11 czerwca odbyło się w naszej szkole w ramach lekcji wychowawczej spotkanie uczniów z dietetykiem, panią Agnieszką Sikorską. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, m.in. : należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami. Pani Sikorska zaprezentowała i omówiła piramidę zdrowego żywienia, opowiedziała co jeść, aby dobrze się uczyć. Potwierdziła, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne. Zachęcała uczniów do picia wody, która jako jedyna jest zdrowym napojem. Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją naturalnych soków z arbuza, mango, jogurtu naturalnego, banana i wiele innych owoców, które uczniowie wykonali wspólnie z panią dietetyk.
Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.
I.Wojciechowska
-
Turniej motoryzacyjny dla gimnazjalistów.
Po raz pierwszy uczniowie ZS w Baczynie uczestniczyli w „II Turnieju Motoryzacyjnym dla gimnazjów o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych". Patronat nad imprezą objął Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Gorzowski Automobilklub.
W konkursie wzięło udział siedem gimnazjów.Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie reprezentowali: Ola Niezborała, Robert Tuszyński z kl. III oraz Jakub Małecki – kl. I.
Celem turnieju jest:
1. Popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej.
2. Propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego.
3. Przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych.
4. Rozbudzenie wśród młodzieży gimnazjalnej zainteresowania motoryzacją i problemami ruchu drogowego a przede wszystkim zachęcenie do kontynuacji kształcenia na kierunku samochodowym.Zawodnicy brali udział w następujących konkurencjach:
1. Test wiedzy z zakresu motoryzacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego,
2. Jazda sprawnościowa motorowerem, według trasy przejazdu podanej przez organizatora turnieju.
3. Wirtualny wyścig na symulatorze.
Zadania były bardzo trudne, jednak gimnazjaliści świetnie sobie z nimi poradzili.
Nasz ucz. Jakub Małecki zajął II miejsce w klasyfikacji „Najlepszy Zawodnik” oraz I miejsce w konkurencji sprawnościowej na motorowerze.
Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i książki.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Anna Sulmińska
-
NASZA LAUREATKA W KONKURSIE PLASTYCZNYM „POWIAT GORZOWSKI OCZAMI DZIECKA”.
NASZA LAUREATKA W KONKURSIE PLASTYCZNYM „POWIAT GORZOWSKI OCZAMI DZIECKA”.
2 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród Konkursu Plastycznego " Powiat gorzowski oczami dziecka”.
Podczas wręczania nagród obecni byli organizatorzy konkursu, członkowie jury, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gorzowie oraz gorzowskie media. Laureatom nagrody wręczali wicestarosta gorzowski Marcin Cyganiak oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Jerzy Kaliszan.
Celem konkursu było popularyzowanie i pogłębianie wiedzy związanej z Powiatem Gorzowskim.
Spośród około stu nadesłanych prac, jury wyłoniło dziewięć najlepszych, a dwa kolejne wyróżnienia przyznali marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak i wicemarszałek Romuald Gawlik.
III miejsce w kategorii klas 4-6 sp zajęła Martyna Biedrzycka – uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Baczynie.
Gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia wystawy, którą można zobaczyć w galerii „Na Mansardzie” w budynku Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Łokietka. Latem- wystawa zostanie również pokazana w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gorzowie.
I.Wojciechowska
-
Pierwszaki w IMIGW
02 czerwca br. klasy Ia i Ib Szkoły Podstawowej w Baczynie wraz z wychowawczyniami, paniami Ewą Kołoszyc i Anną Sulmińską, wybrały się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gorzowie Wlkp. Na miejscu dzieci zostały przywitane przez pracownika stacji, pana Ryszarda Popiela, który z ogromnym zaangażowaniem oprowadzał je po placówce.
Zajęcia rozpoczęto od interesującej opowieści o wędrujących lodowcach i ich znaczeniu dla naszej planety. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały pana Ryszarda.
Spacerując po instytucie, uczestnicy wycieczki doszli do ogródka meteorologicznego. Tam maluchy dowiedziały się o przeznaczeniu i zastosowaniu urządzeń znajdujących w tym miejscu. Dzieci mogły dotknąć i zobaczyć wiele przyrządów pomiarowych. Nie jest już im obcy ceilometr, czyli urządzenie służące do pomiaru wysokości podstawy chmur, deszczomierz, wiatromierz, barometr, termometr, heliograf itp.
Z ogródka dzieci przeszły do biura, w którym obejrzały różne mapy pogody i inne dziwne przyrządy, nowoczesne i starodawne, służące do prognozowania pogody.
Na zakończenie wycieczki pan Ryszard zaprosił wszystkich na taras widokowy, skąd można było podziwiać przepiękną panoramę Gorzowa.
Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni, mądrzejsi i pełni wrażeń.
Anna Sulmińska
-
Finał konkursu prewencyjnego"Zwierzaki, to nie pluszaki".
Finał konkursu prewencyjnego dla najmłodszych V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego nt. „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki” odbył się w 21 maja br. w Zielonej Górze. Lubuska Izba Rolnicza, jako jedna z instytucji wspierających działania KRUS w zakresie profilaktyki i bhp w rolnictwie i na obszarach wiejskich, ufundowała nagrody laureatom. Aż 500 rysunków wpłynęło do konkursu na etapie wojewódzkim z 41 szkół, z czego nagrodzono aż 55 prac.
Komisja wyróżniała m.in. prace Patrycji Rinke kl. 6 –oraz Dominiki Habiery kl. 5
Gratulujemy. I. Wojciechowska
-
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
9 maja 2015 roku na terenie Zespołu Szkół w Bogdańcu, po raz pierwszy w tej placówce, odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Organizatorem zawodów było Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. Współorganizatorami - Zespół Szkół w Bogdańcu, Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp., Komenda Miejska PSP w Gorzowie Wlkp., Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. oraz Automobilklub Gorzowski.
Turniej kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Szkoła w Baczynie również zakwalifikowała się do turnieju. Uczestniczyły 2 drużyny. Pierwsza ze szkoły podstawowej w składzie Patrycja Rinke i Mateusz Misiurek z kl. VI, Martyna Taratuta-kl. V i Jakub Malec –kl. IV.
Druga drużyna z gimnazjum reprezentowana przez Sandrę Malec z kl. I, Macieja Kaczuka i Kamila Miszczuka z kl. III.
Zawodnicy w trakcie turnieju musieli wykazać się wiedzą w zakresie przepisów ruchu drogowego, rozwiązując test wiadomości złożony z 35 pytań. Oprócz testu były także trzy konkurencje praktyczne: jazda po miasteczku ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy, oraz rowerowy tor przeszkód.
Drużyna z gimnazjum w Baczynie uplasowała się na III miejscu, a z podstawówki na IV.
Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy.
Anna Sulmińska
-
KONKURS PLASTYCZNY„ Baczyna , miejscowość w której żyję i mieszkam ”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Baczyna , miejscowość w której żyję i mieszkam ”
Organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiszynie z filią w Baczynie oraz Rada Sołecka. Dzieci wykonały piękne prace różnymi technikami. Dominowały pastele.
Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w Konkursie Plastycznym. Czekamy na ogłoszenie wyników.
-
POSZUKUJEMY MATERIAŁÓW I ZDJĘĆ Z ŻYCIA SZKOŁY
Poszukujemy materiałów i zdjęć z życia szkoły
Szanowni Państwo,
Przygotowujemy się do jubileuszu 70-lecia naszej szkoły. W związku z tym poszukujemy cennych informacji i pamiątek związanych z naszą placówką.
Potrzebne są zdjęcia, świadectwa, dyplomy, stare zeszyty, legitymacje, wycinki z prasy i inne dokumenty związane z historią naszej szkoły. Materiały te trafią na wystawę, która będzie towarzyszyć obchodom jubileuszu 70-lecia szkoły.
Zapewniamy, że powierzone nam rzeczy wrócą do Państwa w nienaruszonym stanie. Dziękujemy za zrozumienie i przychylne odniesienie się do naszej prośby. Liczymy, że Państwo nas nie zawiodą.
Zapraszamy więc do podróży sentymentalnej po albumach i kufrach – przesyłajcie nam materiały, abyśmy już mogli zacząć przygotowywanie wydawnictwa.
Materiały i oświadczenia prosimy przesyłać na podane adresy:
× pocztą elektroniczną: szkolabaczyna@op.pl
× lub tradycyjną: Szkoła Podstawowa i Gimnazjim im. Polskich Olimpijczyków
ul. Szkolna 1, 66-432 Baczyna
tel. 957314220
-
Turniej "10-latków'" w Gorzowie Wlkp.
10 - latek w ruchu drogowym
7 maja 2015 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. odbyła się I edycja konkursu pn. „10 - latek w ruchu drogowym”. Udział w konkursie mogli wziąć uczniowie urodzeni w latach 2004 i 2005. Szkołę Podstawową im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie reprezentowała drużyna w składzie: Ula Brodzińska, Marcel Gruszczyński, Jakub Malec i Ola Sulmińska – uczniowie klasy IV.
Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach na poziomie wiedzy ucznia ubiegającego się o kartę rowerową.
Turniej składał się z trzech konkurencji:
Nasza drużyna walczyła dzielnie i uplasowała się na VI miejscu.
Dodatkową atrakcją zawodów było losowanie głównej nagrody wśród drużyn biorących udział w konkursie. Nasza szkoła miała dużo szczęścia, gdyż znaleźliśmy się wśród 3 zwycięzców. Wygraliśmy rower.
Gratulujemy dzieciom i życzymy bezpiecznej drogi.
Anna Sulmińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej "10-latków' w Gorzowie Wlkp..
- Indywidualnego testu wyboru, który polegał na zaznaczeniu prawidłowej odpowiedzi w 20 pytaniach i trwał 15 min.;
- Sprawdzianu wiedzy rozwiązywanego drużynowo, któremu towarzyszyły obrazki, zadania logiczne i odpowiedzi opisowe;
- Jazdy sprawnościowej rowerem po miasteczku rowerowym zgodnie ze znakami drogowymi.
-
Bezpieczne wakacje z Lupo - etap powiatowy.
„Bezpieczne wakacje z Lupo”.
W maju br. w Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbył się Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie, który jest jednym z elementów Wojewódzkiego Programu Edukacyjno-Wychowawczego pn. „LUPO”. Szkołę Podstawową im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie reprezentowała Patrycja Rinke, która została wyłoniona spośród wszystkich uczniów kl. V i VI podczas przeprowadzonego w kwietniu br. etapu szkolnego.
W turnieju na szczeblu powiatowym uczestniczyło 30 uczniów ze szkół podstawowych z całego powiatu gorzowskiego grodzkiego i ziemskiego.
Zawodnicy rozwiązywali test, składający się z 26 pytań zamkniętych dotyczących następujących zagadnień:
Poziom wiedzy uczestników był na wysokim poziomie. Troje uczniów wzięło udział w dogrywce walcząc o II i III miejsce. Wśród nich była Patrycja, która zajęła II miejsce.
Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody, które ufundował m.in. Wójt Gminy Lubiszyn.
Nie zapomniano o tych, którym się nie powiodło. Każdy uczestnik XVI edycji Turnieju „ Lupo” otrzymał upominek.
Patrycji gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Sulmińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Bezpieczne wakacje z Lupo" etap powiatowy..
- bezpieczeństwa w ruchu drogowym
- bezpiecznych zachowań i unikania zagrożeń
- przeciwdziałania przemocy i cyberprzemocy
- oddziaływania na dorosłych
- przeciwdziałania uzależnieniom
- pierwszej pomocy przedmedycznej.
-
KONKURSY ORGANIZOWANE Z OKAZJI JUBILEUSZU 70 - LECIA SZKOŁY
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach
organizowanych z okazji jubileuszu 70 - lecia szkoły:
1. Konkurs na zrealizowanie filmu/ prezentacji - "To jest moja szkoła";
2. Konkurs na przeprowadzenie wywiadu - "Znani absolwenci mojej szkoły";
3. Konkurs fotograficzny - "Drogi życiowe absolwentów mojej szkoły" lub „Baczyńska szkoła w obiektywie”;
5. Konkurs poetycki na wiersz o Szkole i Patronie;
6. Konkurs na plakat „Szkoła dawniej i dziś”;
7. Konkurs na proporczyk szkoły.
-
APEL "JAN PAWEŁ II PAPIEŻ, KTÓRY ZMIENIŁ ŚWIAT"
W życiu każdego człowieka bardzo ważne jest posiadanie kogoś, kogo można nazwać autorytetem. Autorytetem jest osoba budząca zaufanie, mająca wpływ nazachowanie i myślenie innych ludzi. Człowiekiem, który z pewnością charakteryzuje się tymi cechami był Jan Paweł II.Karol Wojtyła urodził się 18 maja1920 roku .Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół w Baczynie przygotowali apel upamiętniający Jana Pawła II. Uczniowie przypomnieli życiorys i najważniejsze momenty życia Papieża .Przedstawiono wiersze, ciekawostki oraz zaśpiewano piosenkę Magdy Anioł pt. „Lolek”.
„Byłeś jak iskierka,
która na całym świecie
rozpalała ogień wiary, miłości …
Iskierka zgasła,
ale ogień na zawsze pozostanie!”
-
PIELGRZYMKA DO ROKITNA
Dnia 17 maja 2015r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej.Pierwsza Komunia Święta to dla dziecka i jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Z tej okazji 18 maja dzieci wraz z rodzicami oraz opiekunami, ks. Jarosławem Zagozdą oraz p. Anną Oszczyk , uczestniczyły w pielgrzymce do Rokitna. Uczniowie zwiedzili Muzeum, w którym znajduje się m.in. kolekcja papieska św. Jana Pawła II oraz wzięli czynny udział w uroczystej Mszy Świętej. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki zwiedzili najbliższą okolicę. Był to czas zadumy i refleksji oraz radości z przeżytego Sakramentu.
-
Święto Polskiej Niezapominajki
Święto Polskiej Niezapominajki promuje nie tylko ochronę polskiej przyrody, narodowe obyczaje, ale przede wszystkim życzliwość wobec innych. Ten mały, niebieski kwiatek to nie tylko symbol wspomnień rodzinnych i patriotycznych. Przypomina nam również o okazywaniu wzajemnej serdeczności, odświeżaniu starych przyjaźni oraz zachowaniu w pamięci tych , którzy swoją postawą wpływają na nasze życie, polepszając jego jakość.
Z okazji Święta Polskiej Niezapominajki w naszej szkole odbyły się liczne konkursy.
1. Konkurs plastyczny – kartka lub plakat. Oto wyniki:
PLAKAT - KATEGORIA – KL. I-III SP NAGRODY:
ALAN JABŁOŃSKI – KL. I b
KACPER BIEDRZYCKI – KL. I b
NOEL JABŁOŃSKI – KL. I a
WYRÓŻNIENIA
MARCIN TARATUTA –KL. I B
WOJCIECH MALEC – KL. I B
ALEKSANDRA HUSIATYŃSKA- KL.II
ZOFIA TERLECKA –KL. I a
PLAKAT - KATEGORIA – KL.IV-VI I GIMNAZJUM NAGRODY
MARTYNA BIEDRZYCKA – KL.VI SP
KINGA ŚWIDZIŃSKA – KL. III G
JULIA BŁASZCZYK –KL. I B
KARTKA - KATEGORIA – KL. I-III SP NAGRODY:
ALICJA ŚLIWIŃSKA –KL. III
STAŚ BRODZIŃSKI –KL.I a
NATALIA KARASIŃSKA –KL.III
WYRÓŻNIENIA:
SANDRA OSTROWSKA –KL.II
OLA HUSIATYŃSKA –KL.II
NIKOLA DAWIDOWICZ –KL.II
MARTYNA PULIŃSKA –KL.III
KARTKA – KATEGORIA – KL. IV-VI SP NAGRODY
MARTYNA BROŻYNA –KL.V
ZOSIA OWCZAREK –KL. IV
JULIA PASCHKE – KL. V
WYRÓŻNIENIA
DOMINIKA HABIERA – KL. V
MIŁOSZ CHLEBUS – KL. V
KARTKA –KATEGORIA – KL. GIMNAZJALNE NAGRODY:
KORALIA TERESIŃSKA –KL.III
PAWEŁ LIPKA – KL.I A
2.KONKURS NA WYSTRÓJ I PRZEBRANIE KLAS NA ZIELONO-ŻÓŁTO.
I miejsce zajęła klasa IVsp, II miejsce klasa I b sp, III klasa V sp.
Wyróżnienie otrzymała klasa VI oraz III G i I B G.
3.KONKURS NA STRÓJ LEŚNEGO LUDKA.
Ostatnim punktem naszej uroczystości było wspólne ognisko.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Polskiej Niezapominajki.
I.Wojciechowska, E.Kołoszyc
-
SPEŁNIAMY MARZENIA.
Uczniowie Zespołu Szkół w Baczynie pomagają spełniać marzenia!!!
Wrażliwość dzieci i młodzieży naszej szkoły spowodowała, iż po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji urodzinowych kartek. Uczniowie wykonali kartki urodzinowe dla Kubusia, który 17 maja obchodził swoje 7 urodziny. Chłopiec zmaga się z nieoperacyjnym nowotworem mózgu ,a jego największym marzeniem było otrzymanie ogromnej ilości kartek urodzinowych. Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają uśmiech na twarzy chłopca.
-
Biwak klasy VI w „KADET – OK”
Biwak klasy VI w „KADET – OK”
Nasze spotkanie ze wspaniałą przygodą rozpoczęło się w środę, 6 maja br. Około 10:20 prosto z lekcji języka angielskiego udaliśmy się po bagaże. Celem naszej wyprawy był Ośrodek Kolonijny „Kadet” położony nad pięknym, czystym jeziorem w miejscowości Długie. Kiedy autokar przyjechał pod szkołę, spakowaliśmy walizki i ruszyliśmy do Gorzowa Wielkopolskiego po uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6, którzy mieli z nami jechać. Kiedy dzieciaki z „szóstki” wsiadły już do autobusu, kilka osób przyszło zapoznać się z nami. Jechaliśmy niedługo, a gdy dotarliśmy na miejsce, najpierw przydzielono nam pokoje, a potem zarządzono pierwszą zbiórkę. Instruktorzy zapoznali nas z regulaminem ośrodka oraz planem zajęć na najbliższe trzy dni.
Pierwszą z atrakcji przewidzianych na ten dzień był spływ kajakowy. Uczniowie gorzowskiej „szóstki” i dzieci z naszej szkoły zostali ze sobą wymieszani i podzieleni na dwie grupy. Pokazano nam, jak obchodzić się z wiosłem. Wykonaliśmy kilka prostych, grupowych ćwiczeń, przy których dobrze się bawiliśmy. Następnie w parach wypływaliśmy kajakami na jezioro. Spływ trwał do godziny 14:00. Było bardzo wesoło! Często zderzaliśmy się kajakami, co było świetną okazją do tego, żeby się lepiej poznać. Kiedy wróciliśmy do ośrodka, poszliśmy na pyszny obiad. Potem mieliśmy godzinę wolnego czasu, który wykorzystaliśmy na zapoznanie się z grupą ze szkoły nr 6. Następnie braliśmy udział w wielu ciekawych grach integracyjnych, po których udaliśmy się na kolację. O godzinie 19:30 rozpoczęło się ognisko i wieczorne zabawy. Około godziny 21:30 zmęczeni, ale zadowoleni poszliśmy na zasłużony odpoczynek.
Czwartek przywitał nas piękną pogodą. Przed śniadaniem, na które czekaliśmy z niecierpliwością, nastąpiła zbiórka. Później podzielono nas na dwie grupy: pierwsza wyruszyła na ściankę wspinaczkową i zawody strzeleckie, a druga – w rejs żaglówką. O 13:30 zjedliśmy obiad, następnie mieliśmy trochę wolnego czasu, który wykorzystaliśmy na odpoczynek przed kolejnymi atrakcjami. Następnie grupa, która wcześniej miała zajęcia na ściance wspinaczkowej, poszła na żaglówki, a ta, która miała rejs- na ściankę. Po wieczornej kolacji odbyła się niezapomniana dyskoteka. Urządzono ją w wielkim namiocie nad brzegiem jeziora. Instruktorzy i nauczyciele bawili się razem z nami do 22:00. Potem wróciliśmy do pokoi i grzecznie poszliśmy spać. Było nam trochę smutno, bo przed nami był już tylko jeden dzień biwaku.
Ostatniego dnia naszych szaleństw po zjedzeniu wspaniałego, pożywnego śniadanka wzięliśmy udział w marszu terenowym z zadaniami. Gdy wykonaliśmy wszystkie zadania i wróciliśmy do ośrodka, nastąpiło podsumowanie biwaku i wręczenie nagród. Pożegnaliśmy się ze wszystkimi instruktorami i o 13:30 ze smutkiem i żalem opuściliśmy ośrodek .
Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni ze wspólnego pobytu nad jeziorem. Złapaliśmy oddech po napisanym niedawno sprawdzianie szóstoklasisty, solidnie wypoczęliśmy i poznaliśmy wielu nowych, ciekawych ludzi. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się zorganizować podobny wyjazd.
Julia Pawlaczyk -
„ Wiwat Trzeci Maja!”
„ Wiwat Trzeci Maja!”
30 kwietnia br. w naszej szkole odbył się apel poświęcony zbliżającej się 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na trzeciej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w żywej lekcji historii przygotowanej przez uczniów klasy I b gimnazjum i kl. VI pod kierunkiem p. Marcina Trojeckiego i p. Stelli Rowińskiej. Scenariusz historycznego „obrazka” oparty został na kilku wierszach patriotycznych nawiązujących do wydarzeń 1791 roku oraz na tekstach źródłowych i ich opracowaniach. Treść Ustawy Rządowej odczytał sam król Stanisław August Poniatowski, w którego wcieliła się uczennica kl. Ib, Nikola Trunkwalter. Całość przedstawienia uświetniła ciekawa prezentacja multimedialna
Celem apelu było uświadomienie uczniom, jakie znaczenie dla Polski miało uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Mamy nadzieję, że każdy czegoś się nauczył i zapamięta ten dzień na długo.
M. W, S.R
-
KONKURS PLASTYCZNY „TRZYMAJ FORMĘ Z RODZINĄ”
W NASZEJ SZKOLE ODBYŁ SIĘ KONKURS PLASTYCZNY „TRZYMAJ FORMĘ Z RODZINĄ” .
ZWYCIĘZCAMI KONKURSU ZOSTALI:
- KLASY I- III -IGOR SIKORSKI
- KLASY IV-VI- MARTYNA BIEDRZYCKA
- GIMNAZJUM-KINGA ŚWIDZIŃSKA
NAGRODZONE OSOBY OTRZYMAJĄ MIESIĘCZNY KARNET NA ZDROWE ŚNIADANIA W NASZEJ SZKOLE!
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
-
KONKURS PLASTYCZNY " POWIAT GORZOWSKI OCZAMI DZIECKA"
Zakończył się szkolny etap Konkursu Plastycznego " Powiat gorzowski oczami dziecka". Piękne prace wykonane przez naszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zostały wysłane do Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wlkp.
Celem konkursu jest popularyzacja i pogłębianie wiedzy związanej z Powiatem Gorzowskim.
POWIAT GORZOWSKI - Położenie - w północnej części województwa lubuskiego. Liczba ludności - około 63 tys. mieszkańców. Powierzchnia - 1217 km2.
Atrakcje turystyczne - lasy wzgórz morenowych w okolicach Bogdańca, ZOO Safari w Świerkocinie, Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy.
W skład powiatu wchodzi miasto Kostrzyn n/O, miasto i gmina Witnica oraz pięć gmin wiejskich: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok. Te ostatnie tworzą otulinę miasta Gorzowa Wlkp. - administracyjnej stolicy województwa.
Ogłoszenie wyników nastąpi 8 maja 2015r.
I. Wojciechowska
-
EGZAMIN GIMNAZJALNY
- GIMNAZJALNY
- część humanistyczna – 21 kwietnia 2015 r. (wtorek)
☞ z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00
☞ z zakresu języka polskiego - godz. 11:00 - część matematyczno-przyrodnicza – 22 kwietnia 2015 r. (środa)
☞ z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00
☞ z zakresu matematyki - godz. 11:00 - język obcy nowożytny – 23 kwietnia 2015 r. (czwartek)
☞ na poziomie podstawowym - godz. 9:00
☞ na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00
-
WYWIAD Z PIOTREM ŚWISTEM
Ile lat jeździł Pan na żużlu?
- Zacząłem jeździć w 1984 roku. W tym roku będzie 30 lat. Trzydziesty sezon. Pierwszego roku nie liczę, bo tylko uczyłem się jeździć, a taką już poważną jazdę zacząłem dopiero w 1985 roku.
W jakim wieku zaczął Pan swoją przygodę z żużlem?
-Moja przygoda z żużlem zaczęła się w wieku 15 lat, gdyż zacząłem jeździć na mini torze w rodzinnej miejscowości, wiosce Marwice. Tata zbudował mi tor i na motocyklu przerobionym przez tatę, zacząłem uczyć się jeździć . W 1984 roku dopiero poszedłem zapisać się na stadion do szkółki żużlowej.
Czym miał Pan jakiś poważny wypadek?
-Wypadków miałem bardzo dużo. Praktycznie nie mam kości w swoim ciele. Najpoważniejszy wypadek ledwo przeżyłem, było to za granicą na półfinale mistrzostw świata parami . Byłem długo nieprzytomny , ale lekarze mnie uratowali, żyję i do dzisiaj jeżdżę.
Jak wyglądał Pana pierwszy motocykl?
-Tak jak wspomniałem, zaczynałem na mini torze na motocyklu przerobionym przez tatę. Była to WS-ka trzybiegowa. Koło przednie było od Komarka, zbiorniczek od Komarka, tylnie koło od WS-ki, siedzenie od Komarka i kierownica żużlowa. Śmiesznie to trochę wyglądało, ale jakoś dawało się na nim jeździć.
Kto zaraził Pana pasją do tego sportu?
-Niewątpliwie mój tata, który przywędrował tutaj aż z lubelskiego do wojska.
Czy miał Pan kiedyś kryzys w swojej karierze?
-Myślę, że każdy zawodnik przechodzi taki okres, że coś się załamuje. Ja też miałem taki okres , w którym słabiej mi szło, ale to wtedy zacisnąłem zęby i przetrzymałem. Potrzebowałem pomocy od rodziny, kolegów i przyjaciół i taką otrzymałem. Dosyć szybko mi to minęło i zacząłem z powrotem dobrze jeździć.
Dziękuję za rozmowę.
-Dziękuję.
ROZMAWIAŁA:
Lilianna Piątek.
-
Kolejny rok na podium!
Kolejny rok na podium!
W poniedziałek 13 kwietnia2015 roku, w auli ZS Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej za rok szkolny 2014/15. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości oraz młodzież z gimnazjów i szkół średnich.
Nasza drużyna w składzie: Łukasiewicz Damian, Małecki Brajan, Miszczuk Kamil i Zaworski Mateusz zajęła doskonałe III miejsce w klasyfikacji łącznej (karabin + pistolet).
W klasyfikacji indywidualnej w strzelaniu z karabinka pneumatycznego Mateusz Zaworski zajął
II miejsce i z pistoletu także wystrzelał II miejsce.
Wśród zaproszonych gości była Dyrektor ZS w Baczynie Pani Jolanta Gintowt, która została odznaczona Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju”.
Roman Grochowski
-
Przedstawienie kukiełkowe o zdrowiu.
Uczennice klasy IV Szkoły Podstawowej w Baczynie- Patrycja Rinke oraz Martyna Biedrzycka przygotowały dla swoich młodszych kolegów i koleżanek przedstawienie kukiełkowe o zdrowiu. Same przygotowały teatrzyk, scenografię oraz wszystkie potrzebne postacie .Bajka została przedstawiona dzieciom na zajęciach świetlicowych.
Treść Bajki
Gdzieś daleko prawie w chmurach stoi bardzo wielka góra. Niedostępna jest na krok i tam właśnie siedzi smok. Pewno wielu z was się głowi co on na tej górze robi. Jaka tego jest przyczyna?
Opowiadam. Historia się zaczyna. Mieszkał smok pośrodku lasu i przykrą wam prawdę powiem wcale nie dbał on o zdrowie.
Szalik, czapka czy kalosze wciąż powtarzał: ja nie noszę. Lubił spacerować w burzę i w największą wejść kałużę. Tak on zdrowia nie szanował, aż się kiedyś rozchorował - bolą łapy i migdały, zapocony chodzi cały. W skrzydłach rwie go także czasem i ognisty ma on kaszel.Mądra sowa na dąb siada i do smoka tak powiada: twoje smocze przeziębienie to ogromne jest zmartwienie dla mieszkańców lasu tego, strasznie kaszlesz nasz kolego. Wszyscy zgodnie dziś uznali - on swym kaszlem spali las i pozbawi domu nas! By uniknąć losu tego jedna rada jest kolego. Za wzgórzami, tam nad rzeczką, stoi zamek, jest miasteczko. W mieście owym, mój kochany, mieszka lekarz w świecie znany i zna różne on sposoby na pozbycie się choroby. Udaj się więc tam do niego, on wyleczy cię kolego.
Smok do miasta ruszył dziarsko po poradę i lekarstwo. Wieść obiegła zamek w lot - do miasteczka przybył smok! Taki stwór odwiedza ludzi, co ciekawość wielką budzi. Śmiało wreszcie ktoś zapytał: skąd się wzięła ta wizyta? Smok szeroko rozwarł paszczę, chciał powiedzieć, zaczął kaszleć. Ogień buchnął dookoła ,tłum uciekał, każdy wołał: on chce zgładzić nas, to pewne i uwięzić nam królewnę.Sznur rycerzy ściągnął wnet wygarbować smoczy grzbiet. Smok ich swoim wzrokiem zmierzył i powiedział do rycerzy - miecze, kopie i pałasze kiepskim lekiem są na kaszel. Zdrowie srodze zaniedbałem i choroby tej doznałem. Nie chcę ja nikogo dręczyć, chcę, by kaszel przestał męczyć. Żadna ze mnie bestia dzika, ja z wizytą do medyka. Posłano więc po doktora, by obejrzał tego stwora. Lekarz zaraz go osłuchał, w paszczę zajrzał i do ucha. Zbadał skrzydła , obie łapy i ogromne smocze chrapy. Puls mu zmierzył i powiedział do rycerzy - żaden miecz, żadna szpada nie uleczą tego gada. Powiem jedno, to rzecz pewna, medycyna tu potrzebna. Zajmę stworem się starannie . Poddam smoka kwarantannie, na odległej wielkiej górze , która stoi prawie w chmurze. Tam też leczył będę stwora, a gdy zdrowia przyjdzie pora, do przyjaciół pomknie w las i każdemu głośno powie: zawsze warto dbać o zdrowie.
-
Konkurs literacki „Igrzyska Olimpijskie- największą sportową imprezą świata”
Olimpizm, sport, kultura, organizacja konkursów literacko - plastycznych i festiwali piosenki to podstawowa działalność Klubu 2012 i Olimpijczyka w Wyszkowie. W ogólnopolskich imprezach corocznie organizowanych przez wyszkowski klub dzieci i młodzież uczą się, bawią i rozwijają swoje uzdolnienia sportowe i artystyczne.
W tym roku, w ogłoszonym przez Klub konkursie literacko-plastycznym pt. „Igrzyska Olimpijskie- największą sportową imprezą świata” po raz pierwszy wezmą udział uczennice naszej szkoły podstawowej: Kasia Deka i Kasia Skrodzka. Dziewczęta są autorkami wierszy ukazujących wartości płynące z wielości dyscyplin olimpijskich.
Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 8 maja 2015 r. w Wyszkowie podczas Ogólnopolskiej ceremonii XX turnieju koszykówki i piłki ręcznej Uczniowskich Klubów Sportowych „Igrzyska Nadwiślańskie 2012”. Życzymy dziewczętom powodzenia i z niecierpliwością czekamy na werdykt.
S. Rowińska
-
ZAJĘCIA LABORATORYJNE W STANOWICACH
31 marca uczniowie klasy III gimnazjum szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie brali udział w zajęciach dydaktycznych, profesjonalnym zestawie doświadczeń przyrodniczych i technicznych Klubu Młodego Wynalazcy w Stanowicach (gm.Bogdaniec). Uczniowie w ramach zajęć spotkali się z kadrą naukową ośrodka badawczo/dydaktycznego, która dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem umożliwiła swoim gościom
-
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY
1 kwietnia uczniowie klasy szóstej przystąpili do sprawdzianu. To pierwszy ważny egzamin szóstoklasistów.
Sprawdzian ma dać ogólną wiedzę na temat umiejętności ucznia nabytych w czasie sześciu lat nauki w szkole. To jest informacja dla niego, ale także dla jego rodziców i szkoły.
Sprawdzian składał się z dwóch części. O godzinie 9:00 -język polski i matematyka, następnie po przerwie - język obcy.
Wyniki Sprawdzianu mają być przesłane do szkół do 29 maja.
-
KONKURS PLASTYCZNY"BEZPIECZNIE NA WSI - ZWIERZAKI TO NIE PLUSZAKI"
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych pt." Bezpiecznie na wsi - zwierzaki to nie pluszaki". Uczniowie naszych klas 4-6 szkoły podstawowej wzięli w nimudział już po raz kolejny.
Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarwstwie rolnym.
Uczniowie wykonali prace plastyczne w formacie A3,dowolną techniką. Prace były bardzo zróżnicowane pod względem techniki wykonania.
Do etapu wojewódzkiego zostały wysłane prace nastepujących uczennic: Marii Dębskiej - kl4, Dominiki Habiery - kl.5, Julii Musieli -kl.5, Patrycji Rinke - kl.6, Martyny Biedrzyckiej - kl.6.
Gratulujemy i czekamy na wyniki.
I. Wojciechowska
-
ZIELONA SZKOŁA W MYŚLIBORZU
23 marca rozpoczęła się nasza przygoda. Po 25 minutowej podróży znaleźliśmy się w Ośrodku Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu, nad samym jeziorem. Przyjęto nas bardzo serdecznie, przydzielono pokoje, szczegółowo zapoznano z regulaminem, każdy jeszcze zajrzał, gdzie tylko można było zajrzeć i rozpoczęły się zajęcia.
Zwiedziliśmy najbliższą okolicę, czyli plażę, przystań, pomost – jaka szkoda, że nie można było wykąpać się. Teraz pora na zajęcia rekreacyjne a przyrządów, jak widać na zdjęciach, było wiele, to też każdy ćwiczył na czym chciał i na ile starczyło mu sił, pamiętając o bezpieczeństwie, o którym nieustannie nam przypominano. Po fizycznej aktywności nadeszła pora na wysiłek intelektualny. Poszliśmy do biblioteki i wysłuchaliśmy barwnych opowieści (baśnie i legendy) o początkach i przeszłości Myśliborza i zupełnie niewinnie odbyliśmy lekcję z historii i języka polskiego.
Po obiedzie podzieleni na cztery grupy wyruszyliśmy na podchody (jedni uciekali, zostawiając zadania do wykonania a drudzy podążali ich tropem, wykonując sześć kolejnych zadań). Trasa wiodła przez ogródki działkowe, w których już kwitły wiosenne kwiaty i rośliny, a więc powtórka z przyrody, zwracaliśmy uwagę na ukształtowanie terenu, a to geografia. Sukces: wszystkie zadania wykonaliśmy na 6 punktów. Było to bardzo ciekawy i radosny dzień, który zakończył się dyskoteką, nazwaną przez opiekunów integracyjną.
Drugiego dnia pojechaliśmy do Bielina, by pojeździć konno i obejrzeć około stu koni. Przed wyjazdem przypomniano nam zasady przemieszczania, zachowania, a więc wychowania komunikacyjnego. Zachwycaliśmy się końmi, każdy mógł je pogłaskać. Opowiedziano nam o maściach i rodzajach, byliśmy w stajni mogliśmy dosiąść konia na lążni i pojechać bryczką ciągniętą przez konia pociągowego. Prawie wszyscy skorzystali z tych możliwości. Na zakończenie piekliśmy kiełbaski na ognisku i wiele osób kupiło sobie pamiątki ze stadniny. Wszyscy wróciliśmy przekonani, że koń to niezwykle przyjazne zwierzę. Wydawało się nam, że będziemy zmęczeni! Nic takiego, po obiedzie prawie wszyscy wzięli udział w zajęciach sportowych w sali gimnastycznej i tak aż do kolacji.
Po błyskawicznym zjedzeniu i posprzątaniu, musimy dodać – że mieszkańcy każdego pokoju mieli dyżury w stołówce – nakrywali i sprzątali ze stołów, wszystko to robili błyskawicznie, żeby nie powiedzieć na wyścigi, wybraliśmy się na wycieczkę.
Było to niezwykłe spotkanie w Myśliborskim Sanktuarium świętej Faustyny. Naszą przewodniczką była siostra M. Miała niezwykły dar, mówiła tak interesująco i pięknie, że zapomnieliśmy o tym, że lubimy przeszkadzać. Opowiedziała nam historię siostry Faustyny i jej spowiednika księdza Sopoćki. Następnie zaprowadziła nas do pięknej kaplicy, w której śpiewaliśmy i modliliśmy się, a na zakończenie spotkania, każdy kto chciał, mógł ucałować relikwie błogosławionego księdza Sopocki. Było nam tak radośnie i dobrze, że prawie wszyscy uczestnicy zakupili pamiątkowe dewocjonalia związane z sanktuarium. A więc, po kolacji były zajęcia z historii, geografii, religii, muzyki i matematyki, bo kupujący pamiątki błyskawicznie liczyli, czy starczy im pieniędzy na zakupy – to wszystko na jednym dwugodzinnym spotkaniu, które niezwykle nam się podobało.
Trzeciego dnia pogoda była deszczowa, więc nie mogliśmy rozegrać drugiej części podchodów, to poszliśmy na pływalnię. Przed wejściem do wody wysłuchaliśmy kolejny raz uwag o bezpieczeństwie. Woda była wspaniała, tylko niektórzy z nas zdali teścik przed panami ratownikami na pływanie w głębokim basenie, większość uczestników pływała w płytkiej wodzie i moczyła się w dżakuzi. Było wspaniale. Dużo czasu zajęło, szczególnie dziewczynom, suszenie włosów. Wiedzieliśmy, że nikomu nie uda wracać z mokrą głową i bez czapki. Współdziałanie w grupach kwitło, wszyscy czuli się za siebie odpowiedzialni.
W ośrodku została niewielka grupa tych uczestników, którzy nie mogli pójść pływać. Świetnie bawili się na zajęciach świetlicowych, grali, rysowali i śpiewali.
Tego samego dnia, po obiedzie trwały zajęcia sportowe, a więc znowu była rekreacja i wychowanie fizyczne. Następnie „Turniej żółtodzioba”, a w nim wszystko: ćwiczenie spostrzegawczości, poznawanie struktury ośrodka, pisanie listu do wybranej przez grupę osoby; a ponieważ nasze emocje brały górę nad zasadami fair play, nasi opiekunowi zorganizowali nam konsumpcję pizzy, przed tym przepytawszy, kto jaką lubi i z kim skonsumuje zamówiony włoski krążek. Po zaspokojeniu głodu i złagodzeniu emocji, nasza zabawa trwała dalej aż do kolacji. A po niej pożegnalna dyskoteka.
Czwarty dzień był naszym ostatnim w Myśliborzu. Po śniadaniu pakowaliśmy się, sprzątaliśmy, oddawaliśmy pościel, wiadomo trzeba po sobie zostawić porządek. Wiedzieliśmy, że niewiele umknie uwagi opiekunów, bo codziennie rano komisyjnie sprawdzano porządek w naszych pokojach.
Spakowani ruszyliśmy w dwóch grupach z przewodnikiem na zwiedzanie miasta, było interesująco choć trochę wilgotno i wietrznie. Obejrzeliśmy mury obronne, bramy: Pyrzycką i Nowogródzką, Kościół Farny, barokowy ratusz, zespół dawnego Klasztoru Dominikanów i Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. W tymże Muzeum zostaliśmy przepytani z wiedzy o Myśliborzu, zwanym kiedyś Słodzinem. Nasza wiedza była imponująca, więc Czcigodna Kapituła Tarczowników wręczyła każdemu z nas imienny Certyfikat Brązowej Tarczy Myślibora, odpowiednio opieczętowany i podpisany. Były to zajęcia z historii, obyczajów średniowiecznych, geografii i przyrody, ani przez chwilę nie mogliśmy zapomnieć o kulturalnym zachowaniu się.
Ostatnią atrakcją był deser w kawiarni nad samym jeziorem Jasnym, było wesoło, humory nam dopisywały, choć żal było widać na wielu buziach. Dom Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu okazał się wspaniałym miejscem na zieloną szkołę, bardzo chcielibyśmy tam wrócić.
W Baczynie czekali na nas rodzice, nie było nas tylko cztery dni, a nauczyliśmy się przez ten czas więcej jak przez dwa tygodnie w szkolnych ławkach.
I. Wojciechowska, A. Sulmińska, J. Zatorska, W. Radzińsk
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zielona Szkoła w Myśliborzu.
-
'SOBUŚ"- MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ, WŁOSKIEJ..
We can sing !
Mówią, że śpiewać każdy może…., ale śpiewać w obcym języku, uwierzcie, nie każdy. To wyzwanie podjęły dziewczęta z naszej szkoły, które 21 marca uczestniczyły w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej, Włoskiej i Niemieckiej „SOBUŚ FESTIWAL”, który odbył się w Zespole Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego w Gorzowie Wlkp.
Dziewczyny odważnie, z uśmiechem na ustach wkraczały na scenę, by przenieść słuchaczy w krainę dźwięków płynących z różnych części świata. Zosia Owczarek piosenką Emilii „Big big world” udowodniła, że jest dużą dziewczynką gotową poradzić sobie w wielkim świecie. Amelia Kowalczyk bardzo skocznym utworem „Crazy, sexy, wild” wprawiła słuchaczy w taneczny nastrój, a chwilę potem mogliśmy rozmarzyć się przy dźwiękach włoskiej piosenki „Non amarmi” wykonanej przez Małgosię Marcinkowską. Maja Sulmińska nostalgiczną i pięknie wykonaną piosenką Demisa Russosa „Goodbye my love” przypomniała, iż rozstania są łatwiejsze, póki pamiętamy o kimś. Wyjątkowym kunsztem popisała się Sandra Malec, która piosenką „No angel” urzekła słuchaczy i komisję.
Trzeba przyznać, że nie było łatwo. Wszyscy uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani pod względem językowym, jak i muzycznym, czym sprawili członkom komisji oceniającej nie lada kłopot. Jednak występy naszych uczestniczek- Zosi (III miejsce w kategorii klas IV-VI) i Sandry ( II w kategorii klas gimnazjalnych) nie pozostawiły członkom komisji złudzeń, co do ich umiejętności językowych i talentu muzycznego.
Wszystkim dziewczynkom należą się słowa uznania za trud, który włożyły w przygotowania do konkursu. Zaśpiewały wspaniale i zdobyły wyrazy uznania nie tylko komisji, ale i publiczności. Gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.
I. Wojciechowska, A. Owczarek
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sobuś Festiwal Piosenki.
-
Spotkanie z dietetykiem z Natur House Panią Eweliną Bober.
W dniu 5 marca 2015 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Nature House panią dietetyk Eweliną Bober. W ramach realizacji programu "Trzymaj Formę" uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, która została uatrakcyjniona prezentacją multimedialną. Kontakt ze specjalistą w dziedzinie żywienia uświadomił młodzieży, że prawidłowy rozwój nastolatka nierozerwalnie łączy się z racjonalnym odżywianiem. Pani dietetyk szczegółowo omówiła wszystkie zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące m.in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób dietozależnych. Pani dietetyk zwróciła uwagę na rolę pełnowartościowego pierwszego i drugiego śniadania, jako niezbędnej dawki energii na początek dnia, której nasz organizm potrzebuje po dłuższym okresie snu. Uczniowie dowiedzieli się, że pomijając śniadanie narażają się na spowolnienie metabolizmu, dekoncentrację i rozdrażnienie. Jedną z myśli przewodnich spotkania było hasło: "zmień swoje nawyki na zdrowe zamienniki". Pani dietetyk zaprezentowała przykłady zdrowych przekąsek oraz innych produktów żywieniowych, którymi można zastąpić takie produkty jak: słodycze, napoje gazowane, przekąski typu fast food. Gimnazjaliści obliczali swoje BMI i chętnie odpowiadali napytania pani dietetyk dotyczące własnych nawyków żywieniowych. Uczniowie szkoły podstawowej poznali zasady zdrowego odżywiania się przez przeprowadzone zabawy i konkursy.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 4 i 5 szkoły podstawowej oraz klas 1 i 2 gimnazjum. Uczennice klasy pierwszej gimnazjum Lilianna Piątek i Wiktoria Matkowska przeprowadziły wywiad z panią dietetyk. Wywiad można obejrzeć i wysłuchać na naszej stronie internetowej. Dodatkowo szkole została udostępniona prezentacja multimedialna omawiana przez Panią Ewelinę Bober. Z prezentacją można się zapoznać na stronie internetowej szkoły.
Justyna Zimna
-
TRZYMAJ FORMĘ Z RODZINĄ
W Zespole Szkół w Baczynie rodzice aktywnie włączyli się do programu Trzymaj Formę.
Jedno ze spotkań odbyło się w świetlicy szkolnej. Pani Marcinkowska
( mama Gosi i Ani) oraz pani Brodzińska(mama Uli i Stasia) wykonały wraz z uczniami planszową grę edukacyjną, której tematem było zdrowe odżywianie. Podczas pracy prowadzone były rozmowy na temat prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej.
Gra planszowa służy teraz naszym dzieciom jako pomoc dydaktyczna. Uczniowie mogą w nią grać w świetlicy szkolnej, daje ona możliwość do kreatywnego spędzania wolnego czasu i połączenia nauki z rozrywką.
Dnia 06.06.15 r. klasę I a Szkoły Podstawowej odwiedziła mama Zosi, nauczycielka języka polskiego.Pani Justyna Terlecka prowadziła z dziećmi rozmowę na temat zdrowia. Kulminacyjnym punktem tego spotkania było zapoznanie dzieci z wierszami polskich poetów.Uczniowie usłyszeli fraszkę„ Na zdrowie” Jana Kochanowskiego,”Żabę” Jana Brzechwy oraz „Chory Kotek” Stanisława Lechowicza.
Dnia 17 marca klasę I b szkoły podstawowej im. Polskich Olimpijczyków odwiedziła pani Knieja( mama Noela i Alana) farmaceutka. Pani Marta przedstawiła dzieciom występowanie witamin w spożywanych pokarmach. Opowiedziała naszym uczniom o ważności spożywania owoców i warzyw. Wieńczącym punktem tego spotkania było narysowanie przez naszych wychowanków witaminowych prac.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii trzymaj formę.
-
Projekt " Królewna Śnieżka".
Krasnoludki są wśród nas!
Wszyscy kochamy baśnie –mali i duzi. Jednak nie wszyscy wiemy, że tradycyjna baśń może stać się również początkiem wspaniałej przygody. Doświadczyła tego niedawno jedna z naszych uczennic- Zofia Owczarek.
Kilka miesięcy temu - miłośników twórczości braci Grimm, a w szczególności ich „Baśni o Królewnie Śnieżce”, Filharmonia Gorzowska zaprosiła do niezwykłego przedsięwzięcia, jakim okazała się realizacja musicalu napisanego przez Jana Krutula. Ten niezwykły projekt zaangażował do pracy doświadczonych śpiewaków, tancerzy oraz muzyków orkiestry, jak również młodszych wykonawców stawiających na scenie swoje pierwsze kroki.
Przedsięwzięcie od początku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Do castingu stanęło 107 kandydatów, spośród których miano wyłonić dwie obsady, obejmujące dwie Królewny Śnieżki, krasnoludki oraz grupę taneczną i chór. Młodzi artyści musieli zaprezentować się z jak najlepszej strony. Po wielu godzinach przesłuchań komisja wyłoniła kandydatów, pomiędzy którymi znalazła się nasza uczennica. Zosia wyśpiewała dla siebie rolę krasnoludka Apsika- wiecznie kichającego wdzięcznego skrzata, który z nieodłączaną chusteczką nie tyko śpiewa i tańczy, ale również piecze ciasto.
Po wielu tygodniach przygotowań i prób pod bacznym okiem profesjonalnej grupy realizatorskiej, powstało niezwykłe muzyczno-taneczne widowisko. Musical cieszył się ogromnym zainteresowaniem. A było, na co popatrzeć. Momenty grozy, przeplatały się z momentami wzruszenia. Dynamiczny taniec i przepiękny śpiew dostarczył dzieciom i dorosłym wielu emocji i wzruszeń. Mimo pięciu spektakli, przy widowni pękającej w przysłowiowych szwach, nie wszyscy, którzy chcieli, mogli obejrzeć tę przejmującą baśń o pięknej królewnie, krasnoludkach i złej macosze. Czujemy niedosyt i liczymy na kolejne spektakle i kolejne projekty.
-
UCZNIOWIE III KLASY GIMNNAZJUM W BACZYNIE NA TARGACH EDUKACYJNYCH - ABSOLWENT 2015
UCZNIOWIE III KLASY GIMNNAZJUM W BACZYNIE NA TARGACH EDUKACYJNYCH - ABSOLWENT 2015
Uczniowie III klasy Gimnazjum w Baczynie pod opieką wychowawcy klasy Pana Romana Grochowskiego oraz pedagoga szkolnego Barbary Horyń 04.03.2015r. uczestniczyli w XIII Targach Edukacyjnych zorganizowanych w Gorzowie Wlkp. w Hali AWF ul. Słowiańska 1.
Podczas targów uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, zbierali informacje o interesujących ich szkołach, otrzymali foldery, ulotki oraz informatory. Uczniowie, rozmawiali z przedstawicielami szkół, pytali o profile kształcenia i warunki rekrutacji oraz zasięgali opinii starszych kolegów.
Każdy z wystawców starał się jak najlepiej zareklamować własną szkołę. Nie zabrakło zatem prezentacji multimedialnych, słodkich przekąsek i kolorowych gadżetów.
Młodzież dzięki udziałowi w tegorocznych targach edukacyjnych uzyskała informacje nie tylko o ofercie edukacyjnej poszczególnych szkół, ale również dowiedziała się, co szkoły proponują poza nauką, tak aby mogła rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności.
B. Horyń, R. Grochowski
-
WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY V DO KRĘGIELNI I NIE TYLKO….
Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie klasy V pojechali wycieczkę do kręgielni w Gorzowie Wlkp.
Celem wycieczki było: zainteresowanie uczniów tą ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, zapoznanie się z wyposażeniem, regulaminem i zasadami gry w kręgle, rozwijanie cennych cech osobowości tj.: wytrwałość, silna wola.
Cele zostały zrealizowane. Był to bardzo udany wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci uczniów. Gra okazała się wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną. Po ‘ciężkiej” pracy musi być nagroda. Na wszystkich czekała ulubiona i wybrana przez siebie pizza. Oj, z apetytem wszyscy zjedli.
Uczniowie byli zachwyceni i bardzo chcą pojechać jeszcze raz.
Wych.- I. Wojciechowska
-
Walentynki
Dzień św. Walentego - święto zakochanych, przypada na 14 lutego. Tradycja ta wywodzi się ze średniowiecznej Anglii, w Polsce walentynki obchodzimy od kilkunastu lat i cieszy się ono coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki. -
'Żywa" lekcja historii
Bractwo Rycerskie Karin kultywujące polską tradycję i historię 9 lutego zabrało uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych w podróż do zakątków historii średniowiecznego rycerstwa. W naszej szkole przeprowadzony został pokaz rycerskiego uzbrojenia, a po pojedynkach uczniowie wcielili się w średniowiecznych giermków i przygotowani zostali do ceremonii pasowania na rycerza, która odbyła się według średniowiecznej reguły zakonnej.
M.Trojecki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 'Żywa" lekcja historii.
-
„RAKOOBRONA” OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA INFORMACYJNO - EDUKACYJNA
Uczniowie klasy II i III Gimnazjum przystąpili do ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej „Rakoobrona”. Główne cele kampanii to uświadomienie uczniom, że dzięki odpowiedniej profilaktyce mogą zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych, a także kształtowanie wśród młodzieży postaw prozdrowotnych oraz pokazanie realności zagrożenia zachorowania na raka.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego, podczas, których uzyskali informację, na czym polega program „RAKOOBRONA”, oglądnęli film pt. „Gra z rakiem” oraz otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych i informacyjnych. Dzięki udziałowi w programie młodzież otrzymała informacje skupiające się na tematyce raku szyjki macicy, raku płuc i czerniaku skóry, ponieważ są to te choroby, których przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w wieku młodzieńczym (palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe, zakażenie wirusem HPV)
-
Cyrk w naszej szkole
Do naszej szkoły zawitał cyrk.
Artyści dali pokaz żonglerki, akrobacji, magii oraz tresury zwierząt. Do zabawy byli włączani też uczniowie. Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły burzliwe oklaski po każdym pokazie. Dziękujemy artystom i publiczności za wspaniałą zabawę.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Cyrk w naszej szkole.
-
Zabawa karnawałowa 1-3sp
Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń.
W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, smoki, diabły, lwy, krokodyle, motyle, biedronki i różne inne stwory i dziwadła...
Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Były korowody, kółeczka i tańce w parach..
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zabawa karnawałowa 1-3sp.
-
Sukces naszych uczennic na Festiwalu Kolęd w Ściechowie
30 stycznia już po raz 16 odbył się w Ściechowie Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej. Kolejny raz nasze uczennice odniosły sukces.
I miejsce w kategorii klas I-IIIsp - zajęła ZOFIA TERLECKA - KL. 1B
WYRÓŻNIENIE w kategorii klas IV -VI - zdobyła MAŁGORZATA MARCINKOWSKA - KL. IV
II MIEJSCE w kategorii gimnazjum - zajęła SANDRA MALEC - kl. 1A
Naszą szkołę reprezentowała także Zofia Owczarek - kl. IV.
Wszystkim uczestnikom gratulacje!!!
I. Wojciechowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Kolęd w Ściechowie.
-
Wyniki konkursu plastycznego "Ozdoba choinkowa"
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym "Ozdoba choinkowa", zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubiszynie.
Oto wyniki:
KACPER BIEDRZYCKI - KL. 1B SP - III MIEJSCE
HUBERT BIEDRZYCKI - KL. 3 SP - IIIMIEJSCE
MARTYNA BROŻYNA - KL. 5 SP - WYRÓŻNIENI
GRATULUJEMY - I. Wojciechowska
-
2015 ROKIEM POLSKIEGO TEATRU PUBLICZNEGO
Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie.
W grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie, tym samym ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego.
Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń, ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.
W ramach obchodów jubileuszu powstania teatru wydana zostanie - po raz pierwszy - kompletna historia Teatru Narodowego w Warszawie. Publikacja ukaże się w siedmiu, bogato ilustrowanych, woluminach. -
Wigilie klasowe i Jasełka w szkole
Maleńka miłość w żłobie śpi,
Maleńka Miłość przy Matce Świętej.
Dziś cala ziemia i niebo lśni
dla tej Miłości maleńkiej.Tradycyjnie w ostatnim dniu zajęć Starego Roku, uczniowie naszej szkoły urządzają spotkania wigilijne. Poza tradycyjną choinką i świątecznymi smakołykami, które ustawiono na pięknie nakrytych stołach, uczniowie przygotowali również upominki, którymi się wzajemnie obdarowali. Podczas spotkania podzielono się opłatkiem, składano sobie życzenia, śpiewano kolędy, wymieniano się osobistymi wspomnieniami z rodzinnych Wigilii, opowiadano o najrozmaitszych świątecznych zwyczajach i tradycjach. Klasowe Wigilie upłynęły w miłej i radosnej atmosferze.
Po wigiliach odbyły sie Jasełka dla wszystkich uczniów, nauczycieli, a także zaproszonych emerytów.Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami.Gra małych aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła.
-
Wigilia dla mieszkańców naszej gminy
Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.
Jak co roku, także i w tym roku nasza szkoła wspólnie ze Stowarzyszeniem "Szansa" pod kierunkiem pana J. Obary była gospodarzem wieczoru wigilijnego dla mieszkańców gminy Lubiszyn. Niepełnosprawni obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu naszych uczniów,podzielili się opłatkiem, wspólnie śpiewali kolędy i spożyli tradycyjną wieczerzę wigilijną. Piękny montaż słowno-muzyczny wprowadził wszystkich w niepowtarzalny klimat, otwierający czas przeżywania świąt Bożego Narodzenia.
-
Podsumowanie działań o Oskarze Kolbergu
Zakończyliśmy realizację projektu związanego z Oskarem Kolbergiem - polskim etnografem, folklorystą i kompozytorem.
Naszą dekoracje stanowiły przepiękne, dawne narzędzia i sprzęt polskiej wsi.Były beczki, balie, maselnica, piecyki, kołowrotek, żelazka żeliwne na węgiel drzewny, na duszę, łyżwy, piesek - do zdejmowania męskich wysokich butów zwanych oficerkami, maglownica ręczna, garnki gliniane, makutry, dzbanki gliniane, narzędzia do wypieku chleba, niecki drewniane, jarzmo itp. Po apelu cała wystawa narzędzi wiejskich była udostępniona na korytarzu szkolnym, aby każdy z bliska mógł dokładnie zobaczyć i dotknąć.
Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, podsumowującą wszystkie nasze działania związane z tym projektem: wycieczki, warsztaty, konkursy plastyczne, wystawy, koncerty kapeli Koźlarskiej, tańce ludowe Gorzowiaków, Tarnowianek i wiele innych. Z przyjemnością przypomnieliśmy sobie co robiliśmy i gdzie byliśmy.
Na nasze spotkanie zaprosiliśmy przedszkolaków z zaprzyjaźnionego przedszkola z Baczyny. Zaprezentowali nam wiązankę tańców ludowych. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony oglądających. Dzieci dały z siebie wszystko.
Nasza grupa taneczna także zatańczyła i zaśpiewała zbójnickiego, oraz obejrzeliśmy scenki teatralne "Jak tam kiedyś na wsi bylo", obrazujące życie dawnej wsi.
Wysłuchaliśmy przepięknych wierszy J. Kochanowskiego w wykonaniu gimnazjalistek,wzbogacone pięknymi melodiami.
Gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich z Lubna, które zaśpiewały ludowe piosenki.
Było "coś dla ducha" , to czas "dla ciała". Na zakończenie odbyła się biesiada wiejska. Przepyszny żurek i świeżutki prosto z piekarni od pana Różyckiego chleb z masłem. Oj, pachniało, a jak smakowało!
I. Wojciechowska, A. Sulmińska, A. Wiśniewska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Podsumowanie działań o O. Kolbergu.
-
Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego "Strój ludowy"
W związku z realizacją projektu związanego z O. Kolbergiem zorganizowaliśmy Gminny Konkurs Plastyczny pod patronatem Wójta Gminy Lubiszyn " Strój ludowy".
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy Państwu listę zwycięzców :
kategoria klas 1-3 sp:
Nagrody: Wyróżnienia
JAN TRZECIAK - SP WYSOKA MICHAŁ GAJDA - SP WYSOKA
WOJTEK ROSZAK - SP LUBNO ALICJA KIECMAŃSKA - SP LUBNO
FILIP ANDRZEJEWSKI - SP STAW AMELIA SZCZEPANIAK - SP LUBISZYN
NATALIA KUPIEŃCZYK - SP LUBISZYN
DAWID GOLAŃSKI - SP LUBISZYN
kategoria klas 4-6 sp:
Nagrody: Wyróżnienia:
ALICJA MALINOWSKA - SP BACZYNA OLA KACZMARCZYK - SP LUBNO
WERONKA KANIOWSKA - SP LUBNO ANGELIKA KANIOWSKA - SP LUBNO
JAGODA SKŁADZIEŃ - SP BACZYNA PAWEŁ STRZELECKI - SP LUBISZYN
OLA SULMIŃSKA - SP BACZYNA
LAURA SPILISZEWSKA - SP LUBNO
DOMINIKA GORDZIEJEWSKA - SP STAW
MAJA SULMIŃSKA - SP BACZYNA
KASIA CIAŚ - SP BACZYNA
JUSTYNA KOWALSKA SP LUBISZYN
Kategoria klas 1-3 gimnazjum:
Nagrody: Wyróżnienia:
KLAUDIA PACHOWICZ - GIMN. BACZYNA ALEKSANDRA NIEZBORAŁA
SARA MIELCAREK GIMN. BACZYNA ALEKSANDRA PASTERNAK
SANDRA MALEC - GIMN. BACZYNA MALWINA NAWROCKA
MARTA ŁUSIARCZYK
AGATA GONCIARZ
WERONIKA WITKOWSKA
Gratulujemy! I. Wojciechowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego "Strój ludowy".
-
Kolejne zwycięstwo!
W dniu 5 grudnia 2014r., na strzelnicy LOK-u w Gorzowie Wlkp. odbyły się Mikołajkowe Zawody Strzeleckie z Broni Pneumatycznej dla Szkół Gimnazjalnych.
Nasze gimnazjum reprezentowali: Małecki Brajan, Miszczuk Kamil i Zaworski Mateusz. Nasza drużyna była o krok od podium i zajęła IV miejsce.
Indywidualnie natomiast już drugi rok z rzędu Mateusz Zaworski osiągnął najlepszy wynik zdobywając I miejsce, za które otrzymał złoty medal, puchar i dyplom. Każdy strzelec dostał po czekoladzie i Mikołaju.
Roman Grochowski
-
Występ zespołu ludowego "Gorzowiacy"
28.11.201428 listopada w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga odbył się występ ludowego zespołu "Gorzowiacy". To była jedyna i niepowtarzalna okazja, aby na żywo zobaczyć tańce ludowe w wykonaniu tego zespołu.
Uczniowie mieli okazję na żywo obserwować trzy tańce ludowe. Były to: polonez, układy tańców regionalnych z Kaszub i Podhala.
Wszyscy byliśmy pod wrażeniem.
I.Wojciechowska, A. Sulmińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Występ zespołu ludowego " Gorzowiacy".
-
ZNAKOMITY WYSTĘP NASZEJ REPREZENTACJI
W dniu 25 listopada 2014r., w hali sportowej ZS w Ściechowie zostały rozegrane drużynowe mistrzostwa Powiatu Gorzowskiego Ziemskiego, szkół gimnazjalnych w tenisie stołowym.
Gimnazjum w Baczynie im. Polskich Olimpijczyków reprezentowali: Oliwia Bachorowicz, Koralia Teresińska, Daniel Ulański i Damian Łukasiewicz. Chłopcy po wygraniu swojej grupy i zaciętym, zwycięskim meczu w półfinale z reprezentacją Gimnazjum w Witnicy, stanęli przed szansą pokonania świetnie dysponowanych gospodarzy. Ostatecznie przegrali finał z reprezentacją ZS w Ściechowie zajmując znakomite II miejsce w powiecie i awansowali do półfinału wojewódzkiego.
Dziewczęta natomiast po bardzo ambitnej i zaciętej grze zajęły VI miejsce.
Roman Grochowski
-
Spotkanie z dietetykiem
26.11.2014Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Spotkanie z dietetykiem.
-
Dzień Życzliwości oraz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Już po raz III cała społeczność naszej szkoły obchodziła Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Tegoroczna Kampania przebiegała pod hasłem „Agresji i Przemocy STOP”. 20 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystości szkolnej poprowadzonej przez Samorząd Szkolny w składzie: przewodniczący Paweł Mokrzycki oraz Ola Pasternak, Oliwia Kwietniewska i Mateusz Misiurek.
Tego dnia obchodziliśmy również inne święto. Nasza szkoła otrzymała list od Minister Edukacji Narodowej Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka informujący o tym, iż co roku w Polsce 20 listopada obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W trakcie uroczystości omówiono i przedstawiono na prezentacji multimedialnej Prawa Dziecka, przypomniano również o tym, iż główną ideą naszego święta jest uwrażliwienie wszystkich uczniów na wzajemną życzliwość oraz zaprzestanie zachowań agresywnych.
W ramach Kampanii zorganizowano konkurs na najciekawszy Łańcuch Życzliwości. Każda klasa zaprezentowała swój łańcuch, wszystkie pomysły były bardzo oryginalne i pomysłowe. Pojawiły się hasła o tematyce życzliwości, przyjaźni, tolerancji oraz hasła przeciwko agresji i przemocy.
Jury przyznało:
w kategorii klas I – III Szkoły Podstawowej- I miejsce dla klasy Ib
w kategorii klas IV – VI - I miejsce dla klasy VI
w kategorii klas I – III Gimnazjum - I miejsce dla klasy II
Rozstrzygnięto również konkurs na Króla lub Królową Życzliwości w każdej klasie;
W tym roku zwycięzcami zostali:
w Szkole Podstawowej
Ia – Tomasz Witkowski
Ib – Nela Kołaczyk
II – Natalia Kowalewska
III – Hubert Biedrzycki
IV – Julia Pura
V – Martyna Taratuta
VI – Karol Turów
w Gimnazjum
Ia – Paweł Lipka
Ib – Martyna Musiela
II – Kinga Sudak
III – Oliwia Bachorowicz
Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!
Pani dyrektor Jolanta Gintowt podarowała wszystkim uczniom jabłko, które jest naszym szkolnym symbolem życzliwości.
Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości oraz Obchodów Dnia Praw Dziecka przygotowała Pani Barbara Horyń pedagog szkolny
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Życzliwości.
-
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
-
Listopad - miesiącem pamięci narodowej
Listopad to szczególny miesiąc. To miesiąc modlitewnego skupienia i zadumy. To nawiedzanie grobów naszych bliskich i przyjaciół; tych wszystkich, którzy poprzedzili nas w tej drodze…
Jednocześnie to także miesiąc radości. Bo to właśnie w te, pochmurne listopadowe dni, w dalekim 1918 roku zabłysła na firmamencie Europy Odrodzona Rzeczpospolita. Po 123 latach niebytu – 11 listopada 1918 roku – Polska odzyskała wolność i powróciła na mapy Europy. Dziś całą Polskę znaczą krzyże i cmentarze wojenne oraz pomniki – świadectwo wdzięczności i pamięci tylu pokoleń. Sięgamy pamięcią w przeszłość, wspominamy naszych przodków, którzy szli tą długą i jakże trudną drogą do tego pamiętnego 11 listopada.
Uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą raz uczniowie najmłodszej klasy Ia sp wraz z wchowawcą odwiedzili cmentarz w Baczynie. Zapalili znicze, odmówili modlitwę przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy grobie księdza Grobysa i grobach dyrektorów naszej szkoły.
I. Wojciechowska, A. Sulmińska
-
Konferencja "A myśmy szli i szli- niepokonani!"
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbyła się uroczysta konferencja jubileuszowa pt. A myśmy szli i szli - niepokonani! z okazji 25 lat Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp.
W uroczystości, 29 października uczestniczyli między innymi Sybiracy, prezes KZS Maria Dratwińska, Lubuski Wicekurator Oświaty Radosław Wróblewski oraz doradca Prezydenta ds. kultury Jan Markuszewski.
Celem konferencji było upamiętnienie Polaków, którzy na przestrzeni stuleci byli wywożeni na Syberię, gdzie cierpieli i umierali z głodu, zimna i katorżniczej pracy oraz uczczenie 25- lecia Związku Sybiraków.Marcin Trojecki
-
Bal Wszystkich Świętych
Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że 1 listopada to święto zmarłych. Tymczasem jest to dzień bardzo uroczysty i radosny, ponieważ tego dnia Kościół wspomina wszystkich świętych także tych, których imion nie znamy. Zwyczaj tzw. Balu Świętych narodził się w niektórych wspólnotach zakonnych i po dziś dzień tam jest praktykowany. W uroczystość Wszystkich Świętych każdy z zakonników losuje świętego patrona (na początku pozostawia się to w tajemnicy), do którego zwraca się o wstawiennictwo z przekonaniem, że skoro doszedł już do nieba, więc może pomóc także innym. Pod koniec dnia ma miejsce Bal Świętych - zakonnik przebiera się za tego świętego, a inni próbują odgadnąć, co to za osoba.
Nawiązując do tej tradycji w naszej szkole odbył się również Bal Wszystkich Świętych. Uczniowie przebrali się za osoby święte, ukazując znajomość danej osoby poprzez pryzmat jej atrybutu. Był apel, a w nim przysłowia, wiersze ,scenki i piosenki, wiele radości ale też zadumy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym Balu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Bal Wszystkich Świętych.
-
Pamiętajmy, o tych co już odeszli
-
Konkurs na najładniejszy różaniec klas szkoły podstawowej.
W Zespole Szkół W Baczynie odbył się konkurs na najładniejszy różaniec dla klas I-III I IV-VI. Różaniec mógł być zrobiony z różnych materiałów(np. kasztany, makaron itp.)W tym roku poziom był bardzo wysoki i dlatego komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
W NASZEJ SZKOLE ODBYWA SIĘ AKCJA CHARYTATYWNA ZBIERANIA ŻYWNOŚCI DLA OSÓB POTRZEBUJĄCYCH.ZA SKŁADANE DARY SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
-
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ W NASZEJ SZKOLE
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ W NASZEJ SZKOLE
Dnia 09.10.2014r. uczniowie z klasy II i III Gimnazjum wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach programu przeciwdziałania narkomanii „Ster ,Żagiel, Kotwica”.
Zajęcia prowadzone były przez Panią Annę Jurec z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Gorzowie Wlkp.
Programowi towarzyszyło przesłanie, iż nastoletnia młodzież wchodząca w dorosłe życie przypomina żaglowiec na oceanie możliwości, zaś dom rodzinny winien być jak kotwica, dająca poczucie bezpieczeństwa. Normy i wzorce to żagle pchające na przód. Natomiast rodzic, wychowawca jest jak ster na drodze do uświadamiania zagrożeń, budowania kompetencji w rozpoznaniu dobra i zła.
Celem głównym warsztatów było zwiększenie odporności młodzieży na naciski zewnętrzne, uświadomienie odpowiedzialności za własne decyzje związane z eksperymentowaniem oraz wykształcenie umiejętności pozwalających lepiej uporać się z problemami wieku dorosłego i uświadomienie źródeł pomocy w sytuacji problemów młodego człowieka.
Organizator Pedagog Barbara Horyń
-
Konkurs plastyczny "Swojskie klimaty"
Odbył się szkolny konkurs plastyczny „Swojskie klimaty”. Zadaniem uczniów było pokazanie uroków polskiej wsi, a także prac związanych z gospodarstwem wiejskim.
Podczas oceny komisja wzięła pod uwagę przed wszystkim takie kryteria jak zgodność z tematem, pomysłowość, estetykę, samodzielność i staranność wykonania pracy.
Komisja konkursowa w składzie:
Iwona Wojciechowska – koordynator konkursu
Izabela Jaroszewicz-Pawlaczek, Anna Sulmińska, Ewa Kołoszyc – członkowie komisji
Marta Łusiarczyk i Oliwia Bachorowicz- uczennice klasy IIIG
Nagrody w kategorii klas 1-3 sp:
Wojtek Malec kl. Ib
Ania Marcinkowska kl. Ia
Stasiu Brodziński kl. Ia
Wyróżnienia w kategorii klas 1-3 sp:
Igor Sikorski kl. Ia
Nagrody w kategorii klas 4-6 sp:
Maja Sulmińska kl. V
Martyna Biedrzycka kl. VI
Joanna Karasińska kl. VI
Wyróżnienia w kategorii klas 4-6 sp:
Jagoda Składzień kl. IV
Weronika Dębicka kl. IV
Ula Brodzińska kl. IV
Dominika Habiera kl. V
Patrycja Rinke kl. VI
Nagrody w kategorii klas gimnazjalnych:
Klaudia gajda kl. IIIG
Marta Łusiarczyk kl. IIIG
Agata Gonciarz kl. IIIG
Wyróżnienia w kategorii klas gimnazjalnych:
Paweł Mokrzycki kl. IIIG
Marika Juszczak kl. IIIG
Kacper Kruszewski kl. IIIG
Kinga Sudak kl. IIG
Kacper Pilimon kl. IIIG
Klaudia Pachowicz kl. IIG
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Konkurs plastyczny "Swojskie klimaty".
-
Ślubowanie klas pierwszych
Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych dzieci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie. W tym roku taka uroczystość odbyła się 15 października. Aby uświetnić ten dzień, dzieci klas pierwszych przygotowały program artystyczny. Zaprosiły swoich rodziców oraz kolegów i koleżanki z klas II-V.
Uczniowie zaprezentowali się wzorowe. Pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Udowodnili wszystkim, że znają symbole narodowe, zasady przechodzenia przez jezdnię. Wiedzieli, jak należy zachowywać się na lekcji oraz podczas przerwy.
Ślubowali uroczyście uczyć się bardzo pilnie, dbać o dobre imię szkoły i swojego domu rodzinnego, żyć i pracować dla dobra swojej Ojczyzny.
Po ślubowaniu dyrektor szkoły p. Jolanta Gintowt dokonała aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie. Na dowód przyjęcia pierwszoklasistów w szeregi uczniów naszej szkoły dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia.
Miłą niespodzianką były przygotowane przez uczniów kl. III otrzęsiny. Uczniowie kl. I musieli zjeść cytrynkę uśmiechając się przy tym. Na osłodzenie tego zadania trzecioklasiści poczęstowali ich lizakami. Śmiechu było co niemiara.
Dodatkową atrakcją tego uroczystego dnia była wizyta leśniczego p. Ćwiejkowskiego, który podarował dzieciom kamizelki odblaskowe, odblaski oraz zestawy edukacyjne.
Wszystkim uczniom klasy Ia i Ib życzymy sukcesów w nauce i radości bycia uczniem naszej szkoły.
Wychowawcy A. Sulmińska i E. Kołoszyc
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Ślubowanie klas pierwszych.
-
Wycieczka do Bogdańca
15 października w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga uczniowie klas gimnazjalnych pojechali na wycieczkę do Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu. Tam zwiedzili mieszkanie młynarza, obejrzeli oryginalne wyposażenie młyna, domowe narzędzia i maszyny związane z przetwórstwem zboża, oraz przedmioty związane z wypiekiem chleba. Mieli okazję zobaczyć dawne środki transportu wiejskiego.
Po zwiedzaniu rozpalono ognisko, piekliśmy kiełbaski i chlebek.
Następnie prawdziwy piekarz zaprezentował uczestnikom wyroby, jakie można zrobić z ciasta chlebowego, przy czym przeplatał warkoczyki na chałki w takim tempie, że trzeba było się mocno skupić aby nadążyć za jego ruchami. Opowiedział też o całym procesie pieczenia chleba. Na koniec upiekł nam chleby na liściach kapusty, w prawdziwym chlebowym piecu. Nie mogliśmy doczekać się jego spróbowania. Z e świeżym masłem smakował wyśmienicie. Był naprawdę pyszny!
I. Wojciechowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka do Bogdańca.
-
Dzień Edukacji Narodowej
14 października uczciliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Podczas akademii został zaprezentowany program artystyczny, w którym młodzież odtworzyła - słowem, gestem i piosenką - klimat szkolnego życia. Przedstawiciele Rady złożyli na ręce Dyrekcji kwiaty i podziękowania za trud włożony w kształtowanie młodego pokolenia.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Edukacji Narodowej.
-
Wycieczka do skansenu w Ochli
W ramach obchodów Roku Oskara Kolberga 10 października 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej klas 1-6 wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Muzeum Etnograficznym w Ochli koło Zielonej Góry. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od warsztatów praktycznych. Było garncarstwo, tkactwo i malowanie na szkle.
Zobaczyliśmy jak i za pomocą czego międli się len, oraz jak nazywa się maszyna służąca do tej czynnści - międlnica. Dowiedzieliśmy się, że obróbkę lnu zaczynamy od namaczania go, następnie suszymy, międlimy i czeszemy. Po wyczesaniu len przędzie się na wrzecionie lub kołowrotku. I tak powstaje nitka, z której tka się lnianą tkaninę. Następnie uczniowie zasiedli do pracy i własnoręcznie tkali materiał, który oczywiście zabrali do domów, aby pochwalić się swoim rodzicom.
Inna grupa osób wykonywała własne prace z gliny. Każdy mógł wybrać sobie dowolny kształt naczynia, który z pomocą garncarzy ulepili. Tak powstały piękne miski, dzbanki, kubki i inne gliniane cuda. Dzieci z zadowoleniem opuszczały warsztaty z własnymi dziełami.
Kolejna grupa dzieci malowała na szkle. Uczniowie poznali tajniki techniki malowania na szkle farbami witrażowymi i tworzyli własne obrazy, nawiązujące do kultury ludowej. Każdy stworzył swój własny, niepowtarzalny witrażyk, który jest doskonałym prezentem.
Po trudach pracy ruszyliśmy na zwiedzanie skansenu. Oglądaliśmy wiejskie chaty z XVIII i XIX wieku, stodołę, kuźnię, dom nauczycielki z klasą szkolną. Prezentowane były również sprzęty rolnicze, meble i tkaniny naszych przodków. Są to głównie wyroby rękodzielnicze, które świadczą o kunszcie, umiejętnościach, poczuciu piękna i wykorzystaniu środowiska naturalnego dla zaspokojenia potrzeb bytowych i estetycznych mieszkańców wsi. Stanowią one jeden z ważniejszych materialnych wyznaczników dziedzictwa regionalnego.
Dużą radość sprawiły dzieciom zakupy w sklepiku z kogutkami, konikami drewnianymi, piszczałkami i innymi kolorowymi zabawkami.
Zakończeniem wycieczki było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.
Do domu dzieci wracały zadowolone, uśmiechnięte i pełne wrażeń. Dodatkowym sprzymierzeńcem okazała się pogoda. Świeciło słońce i było bardzo ciepło jak na październik.
I.Wojciechowska, A.Sulmińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka do skansenu w Ochli.
-
Oskar Kolberg polski kompozytor
09.10.2014Kolorowo i z przytupem rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody Roku Oskara Kolberga, polskiego etnografa i miłośnika sztuki i kultury ludowej. Z wystawy kolorowych ilustracji przedstawiających malownicze wiejskie widoki, w jednej chwili przenieśliśmy się w czasie o dobre 100 lat. W cieniu malowniczej wiejskiej chaty ukazywały się obrazy znane nam dotąd jedynie z opowiadań babć a może i prababć. Jak w kalejdoskopie przesuwały nam się przed oczami slajdy prezentacji multimedialnej, która nie tylko przybliżyła nam postać Kolberga i jego pasji, ale również pojęcia folkloru i etnografii.
Przepięknie ubrane dziewczęta wprowadzały nas powoli w klimat minionych dziesięcioleci. Opowiadały o dawnych obyczajach, prezentowały kolorowe stroje ludowe pochodzące z różnych części kraju. Z dużym zainteresowaniem podziwialiśmy zebrane rekwizyty zdradzające często trudne obecnie do odgadnięcia zastosowanie.
Rzewna pieśń o zachodzącym słoneczku wprowadziła nas w zadumę nad urokami, ale i trudami życia wyznaczanymi przez pory roku. Malowniczo wyglądające snopy zbóż i brzuchate pomarańczowe dynie przywołały charakterystyczny obraz polskiej złotej jesieni. Szybko jednak mieliśmy wybudzić się z jesiennej zadumy. Niezwykle skoczny krakowiak, w wykonaniu naszych najmłodszych artystek, wywołał prawdziwą burzę… oczywiście oklasków. Udzielenie się radosnego nastroju było już tylko kwestią czasu lub ściśle mówiąc przepięknie zaśpiewanych „Czewonych jagód”.
Punktem kulminacyjnym naszej uroczystości był występ honorowych gości, jakimi były w tym dniu Tarnowianki. Wśród przepięknie wykonanych utworów znalazły się miedzy innymi utwory spisane przez Kolberga, co dodało uroczystości wyjątkowego charakteru. Panie, które zaszczyciły nas swoim występem nie pozostały obojętne na umiejętności naszych uczniów. Uznanie, jakie Tarnowianki okazały dzieciom i młodzieży zaangażowanej w przygotowanie uroczystości, wzbudziło ogromną radość. Miłe słowa, w których doceniły wysiłek być może przyszłych naśladowniczek, na pewno zaowocuje zaangażowaniem w dalsze obchody… bo przecież to jeszcze nie koniec.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu O. Kolberg polski kompozytor.
-
Otrzęsiny
Dnia 30 października 2014 roku uczniowie klasy czwartej zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”, po którym uroczyście przyjęto ich do społeczności klas starszych. Imprezę przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy pani Stelli Rowińskiej. Podczas niej czwartoklasiści przechodzili rozmaite próby sprawdzające ich zręczność, sprawność i różnorodną wiedzę. Czwartoklasiści musieli wykazać się znakomitą znajomością naszej szkoły - dla każdego z nich przygotowane zostało jedno pytanie na temat jej funkcjonowania. Wyszli z tej próby zwycięsko. Główną atrakcją okazała się jednak konkurencja polegająca na zjedzeniu jabłka zawieszonego na sznurku. Wszystkie zabawy odbywały się w miłym i radosnym nastroju, przy wsparciu uczniów klasy V, którzy bili głośne brawa i dopingowali młodsze koleżanki i kolegów. Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że zasługują na zaszczytne miano uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie.
Po otrzęsinach rozpoczęła się wspaniała dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili i miło spędzili wspólny czas.
S. Rowińska, I. Wojciechowska, W. Radziński
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Otrzęsiny.
-
Konkurs plastyczny"Swojskie klimaty"
Odbył się szkolny konkurs plastyczny „Swojskie klimaty”.
Zadaniem uczniów było pokazanie uroków polskiej wsi, a także prac związanych z gospodarstwem wiejskim.
-
Dzień Chłopaka
30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczyny pamiętały o swoich kolegach i przygotowały dla nich upominki. Był poczęstunek i świetna zabawa.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Chłopaka.
-
Konkurs na nazwę gazetki szkolnej
W naszej szkole odbył się konkurs na nazwę gazetki szkolnej-WYNIKI ZOSTANĄ OGŁOSZONE WKRÓTCE!
A. Oszczyk
-
Bezpieczny droga
29.09.2014Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dlatego należy pamiętać o bezpieczeństwie dzieci. W Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie nauczyciele przeprowadzili szereg pogadanek na ten temat. Pierwszaki zapoznali się z zasadami przechodzenia przez jezdnię i znakami drogowymi. 10.09.2014r. uczniowie kl. I-IV spotkali się z dzielnicowym p. Tomaszem Czekala i posterunkowym p. Grzegorzem Sapierzyńskim. Panowie policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach i zagrożeniach jakie mogą na nie czyhać.
Rodzicom przypominamy, że w myśl ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602), dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (art. 43).
Wszystkim uczestnikom ruchu drogowego życzymy bezpiecznego i rozważnego korzystania z dróg.
Anna Sulmińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Bezpieczny wrzesień.
-
Koncert Kapeli Koźlarskiej
Kotkowiacy w Zespole Szkół w Baczynie
Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga, polskiego folklorysty i kompozytora. Obchodom towarzyszyć będzie wiele projektów edukacyjnych i kulturalnych. Jednym z nich była wizyta Kapeli Koźlarskiej Kotkowiacy. To niespotykane wydarzenie miało miejsce w środę 24 września, w tym dniu gościliśmy w naszej szkole tych wspaniałych muzyków ze Zbąszynka. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania koncertu, w którym zabrzmiały: kozioł, klarnet i skrzypce. Taka okazja nie zdarza się często, kontakt z żywym instrumentem i koncert w szkole to naprawdę coś wyjątkowego! Występ lubuskich artystów poprzedzony był prelekcją, podczas której muzycy zapoznali dzieci z historią instrumentów z rodziny dud, które są jednymi z najtrudniejszych do opanowania. Muzycy zagrali na koźle weselnym białym i ślubnym czarnym, przywieźli również ze sobą dudy wypożyczone z poznańskiego muzeum. Uczniowie długo oklaskiwali muzyków i wystawili im wspaniałe recenzje. Była to bardzo ciekawa lekcja polskiego folkloru. Niezwykle ważnym aspektem tego spotkania był fakt, iż dzieci mogły poznać muzykę, stroje i twórczość związną z Regionem Kozła, czyli biską naszym sercom z Ziemią Lubuską
I. Wojciechowska, A. Sulmińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Koncert Kapeli Koźlarskiej ze Zbąszynka.
-
2014 Rokiem Oskara Kolberga
Oskar Kolberg - kompozytor i folklorysta o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie – utrwalił, w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej.
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskich obchodów Roku Kolberga. Koordynatorami całego projektu są pani Iwona Wojciechowska i Anna Sulmińska, we współpracy z nauczycielami. Zaplanowane działania:
- Konkurs plastyczny "Swojskie klimaty"- zwyczaje o obyczaje wiejskie, praca w gospodarstwie rolnym,
- Koncert Kapeli Koźlarskiej "Kotkowiacy" ze Zbąszynka - zapoznanie z instrumentami, strojami, muzyką ludową,
- Prezentacja multimedialna - życie i twórczość Oskara Kolberga,
- Występ szkolnego zespołu: taniec krakowiaka, śpiewanie piosenek ludowych,
- Koncert naszego lokalnego zespołu ludowego " Tarnowianki",
- Wycieczka do skansenu w Ochli dla klas 1-6 sp - zapoznanie z kulturą ludową, zwiedzanie muzeum, warsztaty rękodzielnicze,
- Wycieczka do Muzeum Lubuskiego - Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu dla klas 1-3 gimnazjum - zwiedzanie muzeum, pokaz pieczenia chleba,
- Gminny Konkurs Plastyczny "Polskie stroje ludowe" - tkanina, włóczka, koronki itp.,
- Warsztaty decoupage w szkole,
- Polska wieś w twórczości Jana Kochanowskiego - połączenie współczesnych folkowych dźwięków z renesanswą literaturą,
- Prace plastyczne - wycinanki ludowe, anioły na brzozowej deseczce,
- Ruchowe zabawy ludowe, m.in., Siała baba mak, Uciekła mi przepióreczka, Ta Dorotka,
- Występ zespołu lokalnego z Lubna,
- Podsumowanie projektu - film podsumowujący nasze działania,
- Wiejski poczęstunek - chleb z masłem i kiszonym ogórkiem, paryką, grzybkami, placek drożdżowy, żurek,
- Szkoła na ludowo - wszyscy uczniowie i nauczyciele ubierają się w stylu ludowym.
Iwona Wojciechowska, Anna Sulmińska
Zapraszamy do czynnego włączenie się we wszystkie działania.
.
-
Sześciolatki w szkole
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Oświaty w naszej szkole utworzono drugi oddział klasy pierwszej do której uczęszczają tylko dzieci sześcioletnie .Grupa liczy 12 dzieci 6 dziewczynek i 6 chłopców .Do nowo utworzonej klasy zostały zakupione nowe ławki i wyposażenie .Sześciolatkom życzymy samych sukcesów i powodzenia .
Ewa Kołoszyc
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Sześciolatki w szkole.
-
LUBUSKI FESTIWAL SIATKÓWKI
Lubuski Festiwal Siatkówki to idea, która powstała wśród aktywnych miłośników siatkówki. W wyniku pozytywnych emocji, związanych z odbywającymi się po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwami Świata w Siatkówce, zrodził się pomysł na organizację imprezy nawiązującej do tego wydarzenia. Motywem przewodnim festiwalu jest hasło: „Cały świat gra w siatkówkę”, które odzwierciedla zakres i popularność dyscypliny.
„Cały świat gra w siatkówkę” to impreza sportowo-rekreacyjna, która odbyła się 20-21 września w ramach Lubuskiego Festiwalu Siatkówki. Celem wydarzenia jest aktywne promowanie piłki siatkowej oraz zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez nawiązanie do odbywających się w tym czasie Mistrzostw Świata w Siatkówce.
Festiwal odbył się w Gorzowie Wielkopolskim w hali sportowej I LO im. Tadeusza Kościuszki. Przedsięwzięcie dedykowane było dzieciom i młodzieży z lubuskich miast i gmin, mające dostarczyć im niezapomnianych emocji i przeżyć związanych z grą w siatkówkę i sportowym współzawodnictwem. W sportowej rywalizacji uczestniczyły 24 zespoły z lubuskich szkół podstawowych (rozgrywki „trójek siatkarskich”) oraz 24 drużyny z gorzowskich przedszkoli (gry i zabawy nawiązujące do piłki siatkowej), odzwierciedlające reprezentacje państw - uczestników Mistrzostw Świata.
Nasza szkoła reprezentowała Polskę w składzie: Patrycja Rinke, Martyna Taratuta, Martyna Brożyna i Katarzyna Deka. Nie było nam dane grać tak dobrze jak nasi siatkarze, ale liczył się sam udział, dobra zabawa i nauka. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale oraz koszulki. Na zakończenie obejrzeliśmy pokazowy mecz siatkarzy drużyn I ligowych, a nasze uczennice w tym meczu pełniły ważną funkcję, podawały zawodnikom piłki. Po wyczerpującym dniu zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Za rok wybierzemy się ponownie.
Wojciech Radziński
-
KLASA Ia sp
Klasa Ia
Pierwszy dzień zajęć w szkole był bardzo ważny dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. Podczas spotkania z bibliotekarka dzieci otrzymały swój pierwszy elementarz. Uczniowie rozmawiali o tym jak obchodzić się z książką. Okazało się, że wszystkie pierwszaki wiedzą, jak muszą szanować i dbać o swój elementarz. Wychowawczyni zapoznała uczniów i ich rodziców z regulaminem wypożyczania podręczników.
Powodzenia PIERWSZAKI! Niech nauka będzie dla Was wielką radością i przygodą!
Anna Wiśniewska i Anna Sulmińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Klasa Ia sp.
-
Wyniki konkursu " Pszczoły Naszym Przyjacielem"
Podczas II Lubuskich Miodobrań w Lubiszynie rozstrzygnięto konkurs plastyczny " Pszczoły Naszym Przyjacielem"
W konkursie tym wzięło udział 64 uczniów szkół i placówek z terenu Gminy Lubiszyn.
Prace podzielono na dwie kategorie tj. prace płaskie (rysunek, kolorowanka, wyklejanka itp.) oraz prace przestrzenne.
2 miejsce zajęła Martyna Biedrzycka; kl. V SP
1 miejsce- Kinga Świdzyńska; ZS Baczyna kl. II Gimn.
2 miejsce- Sara Mielcarek; ZS Baczyna kl. I Gimn.
3.miejsce- Marta Łusiarczyk; ZS Baczyna kl. II Gimn.
Wyróżnienie-Aleksandra Pasternak ZS Baczyna kl. III Gimn.
Gratulujemy!
Iwona Wojciechowska
-
Uroczyste rozpoczęcie roku 2014/2015
1 września 2014 roku uczniowie rozpoczęli kolejny rok szkolny.
Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w Kościele św. Piotra i Pawła w Baczynie. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 w szkolnej sali gimnastycznej rozpoczął się apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2014/2015 oprócz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice, dziadkowie, oraz zaproszeni goście.
Uroczystość rozpoczęła od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor szkoły - Jolanta Gintowt, która powitała wszystkich serdecznie. Pani dyrektor poinformowała uczniów o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.
-