Dzięki przychylności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubiszynie, nasza szkoła zakupiła nagrania audiowizualne zawierające dwa profilaktyczne spektakle teatralno – kabaretowe skierowane dla uczniów z klas I – VI.
W spektaklu „Mniam mniam” porusza się problem zdrowego odżywiania i stylu życia. Celem jest uświadomienie młodym odbiorcom, czym jest zdrowe jedzenie, jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzegania zasad prawidłowego odżywiania, a także sięganie po używki. Spektakl udowadnia, że zdrowy nie znaczy nudny! Zabiera widza do pysznego świata pełnego koloru i fantastycznych przygód, które można przeżyć w kuchni. Zdrowe nawyki, związane z odżywianiem, są niezwykle ważne, zwłaszcza w okresie pandemii. Aktorzy z „Grupy Teatralnej T” z Torunia w sposób łatwy, humorystyczny i przystępny dla widza uczą dzieci, jak dbać o swoje zdrowie. Racjonalna dieta oraz prawidłowo wykształcone przyzwyczajenia dietetyczne zapewniają właściwy rozwój fizyczny i intelektualny dziecka. Pokazują, że sposób żywienia ma wpływ na koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia się, pomaga także w osiągnięciu lepszych wyników w nauce.
Spektakl „Strach ma wielkie oczy” porusza problem przemocy, agresji oraz prześladowania. Zarówno przemoc psychiczna, jak i fizyczna jest szczególnie groźna. Oprawcy czują się bezkarni, a osoby prześladowane nie wiedzą, jak zmierzyć się z problemem. Przedstawienie prezentuje sposoby radzenia sobie w skomplikowanym położeniu. Pokazuje, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc.
Wyżej wymienione spektakle teatralno – kabaretowe pełnią nie tylko funkcję edukacyjną, ale także sprawiają, że na twarzach uczniów pojawia się uśmiech – a to w dzisiejszych, tak dziwnych i trudnych czasach jest najważniejsze – uśmiech dziecka.
Barbara Horyń pedagog szkolny