Aktualności
Czas trwania lekcji i przerw.
03.09.2019
Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2019/2020
31.08.20192 września uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
8.05 - Msza Św. w kościele w Baczynie
9.00 - rozpoczęcie roku szkolnego w szkole, spotkanie z wychowawcami i nauczycielami.
W tym dniu obowiązuje strój galowy.
28
Konkursy plastyczne
16.06.2019Zarząd Okręgu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wielu konkursach:
1. konkurs plastyczny „SADY, POLA, ŁĄKI - PEŁNE PSZCZÓŁ I MOTYLI”. Termin nadsyłania lub dostarczania prac: 30.09.2019 r. - klasy 1-3 sp.
2. konkurs fotograficzny „POZNAJĘ I FOTOGRAFUJĘ PTAKI ŻYJĄCE W MOJEJ OKOLICY' - klasy 4-6. termin dostarczenia zdjęć do 31.10.2019 r.
3. konkurs fotograficzny „POZNAJĘ I FOTOGRAFUJĘ DRZEWA BĘDĄCE POMNIKAMI PRZYRODY” - klasy 4-6. termin dostarczenia zdjęć do 31.10.2019 r.
Zebranie przyszłej klasy pierwszej
13.06.201917 czerwca 2019 r. - poniedziałek- godz. 17.00 odbędzie sie zebranie rodziców przyszłej klasy pierwszej w SP w Baczynie.
Zapraszamy
Zakończenie roku szkolnego
28.06.201919 czerwca 2019r. - zakończenie roku szkolnego:
godz. 8.00 - zakończenie dla klas 1-4
godz. 9.30 - Msza Św.
godz. 11.00 - zakończenie dla klas 5-8 oraz III gimnazjum.
24
Bal gimnazjalny i ósmoklasisty
16.06.201914 czerwca 2019r. w naszej szkole odbył się doroczny, tradycyjny bal. W tym roku był wyjątkowy, gdyż bal gimnazjalny po raz ostatni, natomiast bal ósmoklasisty po raz pierwszy. Dwa roczniki bawiły się wspólnie.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:00 polonezem przygotowanymi przez panią Iwonę Wojciechowską. Zarówno rodzice, jaki i nauczyciele oraz inni goście byli zachwyceni występem (i wyglądem) młodzieży.
Następnie przyszedł czas na zdjęcia – towarzyskie, klasowe, w parach. Po nich nadeszła pora na właściwą część balu. W sali rozbrzmiała skoczna muzyka i uczniowie ruszyli do tańca. Na zmianę siedzieli przy przygotowanych przez rodziców przysmakach, jedli i rozmawiali, to znów tańczyli. I to jak!
54
Baczyna ma się kim chwalić!
28.06.2019Dla dwóch uczennic naszej szkoły rok szkolny 2018/2019 kończy się wyjątkowo udanie.
Zofia Owczarek i Maria Dębska do świetnych wyników egzaminu ósmoklasisty dorzucają jeszcze sukcesy w konkursach. Zosi gratulujemy uzyskania tytułu finalisty w Konkursie przedmiotowym z geografii oraz kolejnego już tyłu finalisty XIII Konkursu Wiedzy o Sztuce-Muzyka.
Marysi gratulujemy tytułu finalisty Konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Jak widać ciężka praca się opłaca- dziewczyny zyskały cenne punkty, które na pewno ułatwią im dostanie się do wymarzonych szkół. Gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!
Musical "Dogonić Pipi" w Filharmonii Gorzowskiej
28.06.20194 czerwca 2019r. uczniowie klas I i IV obejrzeli w Filharmonii Gorzowskiej musical pt. „Dogonić Pippi”.
Pippi, to najsilniejsza dziewczynka na świecie, właścicielka torby pełnej złotych monet, samodzielna, odważna i niepokorna…
Dzięki połączonym siłom młodych wykonawców i doświadczonych artystów dzieci mogły przenieść się do jedynej na świecie Willi Śmiesznotki, by wraz z Pippi Pończoszanką oraz jej przyjaciółmi śmiać się i przeżywać ich przygody.
Wycieczka do Owczogradu w Rudnicy
28.06.201927 maja 2019r. uczniowie klas I i III Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie uczestniczyły w wycieczce do „Owczogrodu" w Rudnicy.
"Owczogród" to zaczarowana kraina owiec :).
Gospodarze opowiadali dzieciom o tych łagodnych i sympatycznych zwierzakach oraz o ich życiu w stadzie. Pokazali, że pasterstwo - szczególnie w ścisłej współpracy z psami pasterskimi - wcale nie jest nudne!
W programie wycieczki znalazło się:
- zwiedzanie owczarni z pasterzem i opowieści z życia stada,- karmienie owieczek owczym deserem, czyli suchym chlebem,
- pokaz zaganiania owiec przez psa rasy border collie,
- szukanie skarbu "Owczogrodu" - złotego owczego runa,
- zabawy w labiryncie z balotów siana,
- animacje pasterskie: dojenie, strzyżenie planszowych owieczek,
- wspólne pranie i gręplowanie wełny,
- prace plastyczne z wykorzystaniem owczej wełny,
- wspólne biesiadowanie przy piknikowym stole,
- gry i zabawy na placu zabaw.
To była prawdziwa "żywa lekcja przyrody" w otoczeniu zwierząt i lasów.
Mirosława Bil, Izabela Jaroszewicz -Pawlaczek
3
Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Lubiszyn
28.06.2019Już po raz czwarty turniej został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie w związku z organizacją festynu charytatywnego „Baczyna gra dla Hospicjum im. Św. Kamila w Gorzowie Wlkp.
Zawody odbyły się 8 czerwca 2019 r., na boisku szkolnym SP w Baczynie. W turnieju wzięło udział dziewięć drużyn w trzech kategoriach wiekowych. Grupa I: dzieci klas I-III; Grupa II: uczniowie klas IV- VII; Grupa III: kategoria open, która jak zawsze wzbudzała największe emocje. Rozgrywki były prowadzone systemem „każdy z każdym”. Po kilku godzinach gry wyłoniliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych.:
Grupa I: Drużyna „Banany”
Grupa II: Drużyna „Warta SPnr21”
Grupa III: Drużyna „Delta szwadron super cool komando wilków Alfa”
Zwycięskim drużynom w dniu 09 czerwca 2019 r., podczas festynu „Baczyna gra dla Hospicjum Wójt Gminy Lubiszyn Pan Artur Terlecki wręczył puchary.
Wojciech Radziński
Roman Grochowski
Baczyna gra dla Hospicjum św.Kamila
16.06.2019GRANIE CZAS ZACZĄĆ.
W niedzielę 9 czerwca 2019 r., po sześciu miesiącach przygotowań w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie po raz drugi ruszył festyn pt. „Baczyna gra dla Hospicjum”.
w sobotę rywalizowali ze sobą piłkarze, o których mowa w drugim artykule pt. ,,Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Lubiszyn”
Dzień przywitał nas piękną słoneczną pogodą i gorącą atmosferą zabawy. Rozpoczęliśmy kolorowo iz licznymi atrakcjami. Pierwszą był bieg charytatywnym na dystansie 5 km. Oprawą i organizacją biegu zajął się Pan Rafał Węsławski i grupa „Twardzieli”, którzy podeszli do tematu bardzo profesjonalnie. Pani Wioletta Paduszyńska - lekkoatletka z Gorzowa Wlkp., która 06 maja 2019 wygrała zawody Wings for Life World Run 2019 w Sunrise na Florydzie, zaszczyciła nas swoją obecnością i uroczyście otworzyła nasz bieg. Dzięki pani Aleksandrze Syryjskiej Kreczko z Firny I.M.C. Engineering Poland, oraz Pani Karolinie Maciążek-Kapałczyńskiej z Rady Rodziców i wszystkim ludziom "Dobrej Woli" zostały sfinansowane statuetki dla najlepszych i medale dla każdego uczestnika. Wójt gminy Lubiszyn ufundował puchary dla najlepszej biegaczki i najlepszego biegacza Gminy Lubiszyn .
Dla wszystkich przybyłych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i możliwości wsparcia tak szczytnego celu, który nam przyświecał – wsparcia finansowego dla Hospicjum Św. Kamila z Gorzowa Wlkp., a przede wszystkim dla podopiecznych z Hospicjum domowego „Oskara i Róży”. Miło było patrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci.
Na festyn przygotowaliśmy różnorodne atrakcje aby każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Były występy artystyczne – Zespół Buziaki, Akademia Cheerleaders Warta Gorzów, Maja Trepczyńska, zaprezentowały się również nasze szkolne talenty Zuzanna Drab i Magdalena Holub z klasy VI oraz Tatiana Sokolska, Ada Holub i Emilia Markowska z klasy IV. Zespół raperów „Ktc i Traffic”, Zespół Tańca Charakterystycznego pani Anny Dębickiej, Pan Dawid Tyszer zaprezentował pokaz magii, Pan Cezary Żołyński aktor Teatru Osterwy w Gorzowie Wlkp., wcielił się w jedną z postaci ,,Gwiezdnych Wojen”. Były również atrakcje sportowe: pokaz judo i aikido zaprezentowali zawodnicy z klubu sportowego K.S. AZS AWF, zagościł także były żużlowiec Pan Piotr Świst oraz junior Stali Gorzów Wlkp., Kamil Pytlewski, Grupa Motocyklowa MIŚ zaprezentowała swoje „rumaki”, a firma Eneris Surowce podstawiła ŚMIECIARKĘ. Czas umilali nam również animatorzy Art. & Fun z Zielonej Góry. Dzieci chętnie skorzystały z dmuchanych zamków i waty cukrowej.
Naszym wodzirejem był Pan Piotr Korsak, który prowadził również licytację przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. obrazy, pędzla artystów Gorzowa i Baczyny; sportowe trofea z autografami mistrzów sportu, przedmioty codziennego użytku. Na aukcję zostały wystawione także medaliki, które przekazał nam sam Papież Franciszek, od którego otrzymałam również list i różaniec. Papież Franciszek zastrzegł, że różańca nie możemy wystawić na aukcji dlatego oprawiono je i jako obraz zostały wystawione w szkole.
Aukcja wzbudziła, podobnie jak w ubiegłych latach, zainteresowanie i wymierny efekt w postaci wysoko licytowanych kwot.
Festyn w Baczynie uświetnił wernisaż obrazów malarstwa Stanisława Maksymiliana Bogusławskiego. Na obrazach akrylowych, w barwnej i żywej kolorystyce, tematem dominującym była kobieta. S.M. Bogusławski to artysta malarz - amator, gorzowianin mieszkający obecnie w Baczynie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodych jak i dojrzałych wiekiem uczestników festynu.
Żaden festyn, także ten w Baczynie nie mógłby się odbyć bez stanowiska malowania twarzy. Malowidła starannie wykonywane przez uczennice Szkoły Podstawowej w Baczynie cieszyły się wielkim powodzeniem nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych.
Zorganizowano liczne punkty np. kiermasz rękodzieła oferował różnorodne produkty, które zostały własnoręcznie wykonane przez rodziców (wisiorki, kolczyki, opaski i spinki do włosów), nauczycieli (breloczki, płócienne woreczki czy ozdoby wykonane techniką decoupage) oraz przyjaciół naszej szkoły (powłoczki, lniane torby). Wystawione były również produkty pozyskane od darczyńców (obuwie letnie, kosmetyczki, biżuteria). Na stoisku można było zakupić piękne obrazy pędzla artystów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wielkopolskim.
Dużym powodzeniem cieszyły się losy na loterii fantowej w kwocie 5, 10, 20, 50 i 100 zł. Każdy los wygrywał. Oprócz wygranych z losów była możliwość wzięcia udziału w głównym losowaniu, gdzie nagrodą główną były: rower, kamera rowerowa i talon na tort urodzinowy.
„Fortuna kołem się toczy”, ale jak się okazuje, nie na festynie w Baczynie. Nasze kolorowe koło fortuny, z groźnym bankrutem w tle, nie przerażało nikogo, bo cel był szczytny, a zabawa przednia. Wzorem Franciszka Dolasa z hasłem na ustach „każdy szczęściu dopomoże każdy dzisiaj wygrać może” kręciliśmy kołem i wygrywaliśmy dla naszych gości przeróżne upominki. Ach, czego tam nie było! Zabawki, książki i mnóstwo fantastycznych gadżetów, którymi wcześniej hojnie obdarowali nas nasi wspaniali darczyńcy. Emocje były ogromne, kolejka do koła długa, a puszka z datkami na Hospicjum św. Kamila ciężka.
Można było odwiedzić punkty z przepysznymi ciastami i gastronomią. Była kawa, herbata, napoje. Pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym cieszyła się wielkim powodzeniem. Nie zabrakło także sezonowych owoców. W zbiórkę pieniędzy dla Hospicjum zaangażowali się również sadownicy z sąsiedniej miejscowości przeznaczając na ten szczytny cel przepyszne czereśnie.
Każdy z uczestników mógł zbadać ciśnienie i poziomu cukru we krwi.
Budująca dla nas była ilość uczestników tego niedzielnego wydarzenia.
Całe wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach, które wykonała dla nas Pani Magdalena Butrym. Obsługą kamery zajął się Pan Karol Kłak, a rodzic naszej uczennicy Pan Marcin Huśatyński wykonał kilka ujęć z lotu ptaka.
Jesteśmy dumni, że udało nam się podołać tak wielkiemu przedsięwzięciu. Ale bez wsparcia ludzi, którzy obdarzyli nas zaufaniem, którzy przekazali liczne fanty na nagrody, aukcje, kwoty pieniężne, a przede wszystkim ogromne SERCE, nie udałoby nam się tego zorganizować i zebrać ponad 20 tysięcy złotych.
I choć nie jesteśmy w stanie tu wymienić wszystkich zasług i nazwać każdego z osobna, to z ogromną wdzięcznością
WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.
Danuta Pławska
Dyrektor szkoły.
P.S. Lista osób „Dobrej Woli” opublikowana zostanie po 23.06.2019 r., na stronie Internetowej Szkoły i Facebooku. Za zwłokę przepraszamy.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Baczyna gra dla Hospicjum św.Kamila.
180
Wycieczka - Świeradów, Chojnik, Praga
16.06.2019Jak najefektywniej wypocząć po trudach związanych ze szkołą, sprawdzianami, kartkówkami, niekończącym się zdobywaniem upragnionych piątek i szóstek? Oczywiście na wycieczce! Czynny wypoczynek połączony z poznawaniem nowych miejsc rozpoczęliśmy w Bolesławcu. Zwiedzanie manufaktury słynnej ceramiki było ciekawym doświadczeniem. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powstaje filiżanka, z której tak dobrze smakuje kawka lub kakao?
Kolejny punkt naszej wycieczki był sporym wyzwaniem. Wspinaczka na Chojnik nie sprawiała kłopotu- przecież z w-f-u jesteśmy the best, ale przejście przez Zbójeckie Skały, a szczególnie Dziurawy Kamień- to już inna bajka. Łatwo nie było, mieliśmy nawet okazję zostawić tam naszych nauczycieli od matmy, fizy i anglika, ale ... można trafić gorzej!
Kolejny etap naszej wycieczki to Praga. Kto był ten wie, że Praga to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie. Mieliśmy tylko jeden dzień, ale dzięki dynamicznej przewodniczce zdołaliśmy zobaczyć naprawdę wiele. Most Karola, Zamek na Hradczanach to tylko niektóre z atrakcji Starego Miasta, które udało się nam zobaczyć. Po powrocie do Świeradowa Zdroju czekała nas jeszcze niespodzianka, ale o tym sza!
Ostatni dzień to już czysty relaks. Spacer najdłuższą trasa spacerową Świeradowa Zdroju, z przerwą na słynne lody, to tyko początek atrakcji. Tego dnia odwiedziliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Izerska Łąka”, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej Gór Izerskich i oglądaliśmy gwiezdną mapę nieba, odwzorowaną na sklepieniu sali kinowej. Ciekawy punktem była także wizyta w Czarcim Młynie, w którym już nie straszy a zamiast tego oferują podróż „od ziarenka do bochenka” i to z kawałkiem chleba ze smalcem oraz ogórkiem w garści. Ogromne wrażenie zrobiła na nas kolej gondolowa „Stóg Izerski”, aż szkoda, że nie było już czasu na przejażdżkę. Może następnym razem?
6
Projekt "Uniwersytet młodego odkrywcy"
16.06.2019Mali studenci
Uczniowie klasy IIa, IIb i III SP w Baczynie, w mijającym roku szkolnym uczestniczyli w projekcie pt. „Uniwersytet młodego odkrywcy” organizowanego przez Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Głównym założeniem projektu jest organizacja dodatkowych, bezpłatnych, czterdziestogodzinnych zajęć edukacyjnych, rozbudzających pasję dzieci naukami ścisłymi.
Zajęcia obejmowały 5 bloków tematycznych po 8 godzin każdy:
Pierwszy -"Zaczarowane laboratorium" - dotyczył zagadnień i wykonywania eksperymentów z zakresu chemii (m.in. gazy, ciecze, zmysły). W prosty sposób zachęcano dzieci do aktywnego udziału w zajęciach praktycznych rozbudzając ciekawość poznawczą młodego człowieka.
Drugi blok to "Szalony naukowiec". Zakładał poznanie tematyki i realizację doświadczeń wspomagających umiejętności poznawcze z dziedziny fizyki.
"Mały konstruktor - duże możliwości" to zajęcia techniczne, w ramach których Uczestnicy Projektu budowali roboty z klocków Lego Mainstrom
Natomiast "Giganci tworzenia gier" to niekonwencjonalny moduł zajęć. Poprzez tworzenie prostych gier komputerowych oraz korzystanie z gier EBB wspomagał kreatywne myślenie oraz naukę z obszaru matematyki, fizyki i chemii.
Ostatni blok pn. "Programuję świat” obejmował programowanie z wykorzystaniem środowiska edukacyjnego DoThings rozwijając intuicję algorytmiczną dzieci, a także umiejętność krytycznego myślenia i pracy w grupie.
Zaplanowane bloki tematyczne umożliwiły dzieciom aktywny udział w poznawaniu świata poprzez wdrożenie postawy badacza charakteryzującej się ciekawością, osobistym zaangażowaniem i twórczością, jak również inspirowanie do kreatywnego myślenia, rozwijania talentów, a także pasji do nauki.
Warsztaty naukowe odbywały się cyklicznie. Prowadzone były przez wykładowców Akademii w naszej szkole, a także na uczelni, dzięki czemu uczestnicy w trakcie zajęć zapoznali się z ogólną charakterystyką środowiska akademickiego, panującymi tam regułami i zasadami studiowania. Zasiadając w salach uczelnianych uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.
Projekt pozwolił także na integrację lokalnej społeczności wokół propagowania działań poprzez nawiązanie współpracy z dyrektorami szkół podstawowych, nauczycielami, uczniami klas II-III i ich rodzicami.
W ramach realizacji projektu przeprowadzono także w Szkole Podstawowej w Baczynie prelekcję pt. "Bezpieczeństwo dziecka w sieci", która miała na celu podnieść kompetencje wychowawcze i społeczne rodziców, wychowawców oraz nauczycieli. Wykład wygłosił dr inż. Łukasz Lemieszewski.
Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i prezenty.
Anna Sulmińska
1
Zielona Szkoła klas trzecich.
13.06.2019Uczniowie klasy trzeciej sp i trzeciej gimnazjum w dniach 4-6.06.2019r. wraz z wychowawcami: panią Iwoną Wojciechowską i panią Izabelą Jaroszewicz-Pawlaczek pojechali na Zieloną Szkołę do Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.
Myślibórz przywitał dzieci cudowną pogodą. Nie została zmarnowana ani jedna chwilka i ani jeden promyk slonka. Jezioro, katamaryn i rowery wodne były nasze. Przepyszne lody uprzyjemnialy nam chwilę na plaży.
Kolejny dzień równiez dostarczył niezapomnianych wrażeń. Upał i skwar nie przeszkodził w podchodach i biegu na orientację. Można było również wykazać się sprawnością fizyczną w parku liniowym i na ściankach wspinaczkowych. Wieczór zakończył się ogniskiem.
Na zakończenie pobytu dla ochłody uczniowie wybrali się na basen. Tu, można było ochłodzić się i pobawić się z kolegami. Nie zabrakło także wspólnej pizzy.
Trzy dni minęły bardzo szybko i pełni relaksu, uczniowie z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.
131
Baczyna gra dla hospicjum
14.05.2019Zapraszamy na Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Lubiszyn 08.06.2019r. o godz. 12.00
Wycieczka - Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
16.06.2019Naszą wycieczkę zaczęliśmy od Częstochowy. W zachodniej jej części wznosi się górujący nad miastem kompleks zabudowań sakralnych, otoczony wałami zwany Jasną Górą. To właśnie Jasna Góra stanowi o niezwykłej popularności tego miejsca, jest to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, znany w całym kraju, obiekt niezliczonych pielgrzymek z Polski i całego świata, częste miejsce odwiedzin Ojca Świętego Jana Pawła II
Kolejnym punktem programu był Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. To największa warownia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zarazem jgłówna atrakcja – Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, zwana Małym Wawelem. Wzniesiony w XIV wieku zamek, jest jedną z najwspanialszych jurajskich warowni, której okazałe ruiny widoczne są już z daleka. Na zamku, otwarta została nowa trasa zwiedzania z urokliwymi drewnianymi krużgankami. W okolicy natrafimy na liczne atrakcje takie jak: Park Miniatur, Dom Legend i Strachów, Park Doświadczeń Fizycznych, tor saneczkowy, oraz park linowy. Z murów zamkowych można dostrzec sąsiadującą z Podzamczem Górę Birów (460 m n.p.m.), na której znajduje się zrekonstruowany gród z X-XIII w. oraz położony w oddali zamek Smoleń.
Jura Krakowsko-Częstochowska kryje nie tylko malownicze ostańce skalne i ruiny zamków, ale także labirynty jaskiń i właśnie do jednej z nich weszliśmy, a mianowicie do Jasini Nietoperzowej. Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach to popularna jaskinia na Jurze udostępniona dla turystów (tylko z przewodnikiem), oświetlona i oznakowana. Przy Jaskini dostępny jest Małpi Gaj - zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa. To tu uczniowie wspinali się po raz pierwszy na naturalnych skałach, drabinkach i zjeżdżali tyrolką.
Po dniu pełnym wrażeń w kolejnym dniu naszej wycieczki był Zamek Pieskowa Skała, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. Po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem, u jego podnóża roztaczają się stawy założone jeszcze w XVI wieku. Obecnie jest siedzibą filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Minąwszy stawy ukazała nam się najbardziej charakterystyczna skała na terenie całej Jury – Maczuga Herkulesa. Potem spacer Doliną Prądnika: zabytkowy zespół młynarski w Grodzisku, Kaplica Na Wodzie i ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Ojcowie, Brama Krakowska Na koniec punkt widokowy na 20 metrowej skale Jonaszówka, nazywanej też Grubym Jankiem.
Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Zatoru. Energylandia to pierwszy prawdziwy Park Rozrywki, oferujący swoim klientom usługi na najwyższym, światowym poziomie. Tu cały dzień zabaw i zjazdów.
Po dniach pełnych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka "Wyżyna krakowsko-częstochowska".
174
Regulamin BIEGU Baczyna Biegnie dla Hospicjum Św. Kamila 09.06.2019r.
07.05.2019Regulamin BIEGU
Baczyna Biegnie dla Hospicjum Św. Kamila
09.06.2019r.
§ 1. ORGANIZATOR
Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila - organizacja pożytku publicznego ul. Stilonowa 21 66-400 Gorzów Wlkp. NIP: 599 -10-88-813 tel: 669406026.
§ 2. CELE BIEGU
- Pozyskanie środków na opiekę chorymi dziećmi i ich rodzinami..
- Propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji.
- Promocja Idei opieki Hospicyjnej i wolontariatu.
- Popularyzacja biegów jako naturalnej formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
§ 3. BIEG
- Baczyna Biegnie dla Hospicjum Św. Kamila - jest imprezą otwartą z limitem miejsc (350 os.) składającą się z wyścigów:
- 09.06.2019 — Wyścig Biegowy( ok. 5 km)
- Na stronie Pomoc dla Gorzowskiego Hospicjum udostępniane będą graficzne plany tras wyścigów.
- Elektroniczny pomiar czasu będzie przeprowadzany przez firmę MARATOŃCZYK (www.maratonczykpomiarczasu.pl).
- Zawody odbędą się bez względu na warunki atmosferyczne.
- Biuro zawodów prowadzi Rafał Węsławski - Kierownik biegu.
§ 4. WARUNKI UCZESTNICTWA
- W wyścigu prawo startu będą miały osoby, które dokonają rejestracji elektronicznej na stronie www.maratonczykpomiarczasu.pl. lub na miejscu w biurze zawodów uiszczą darowiznę startową i podpiszą na miejscu formularz zgłoszeniowy.
- Zgłoszenie jest jednocześnie oświadczeniem o zapoznaniu się uczestnika z treścią regulaminu.
- Prawo do startu w maratonie mają osoby, które ukończyły 18 lat. W przedziale wieku od piętnastego do osiemnastego roku życia za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, a do czternastego roku życia pod stałą opieką rodziców lub opiekunów prawnych startujących w imprezie.
§ 5. ŚWIADCZENIA DLA UCZESTNIKÓW
W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzymuje:
- Puchary lub medale dla zwycięzców w kategorii open (miejsca 1-3),
- Owoce + woda ,
- elektroniczny pomiar czasu,
- profesjonalnie przygotowaną i oznakowaną trasę,
- zabezpieczenie medyczne,
- możliwość skorzystania z placu zabaw,
§ 6. OPŁATA STARTOWA, NUMERY STARTOWE, CHIPY
- Opłaty:
- Biegacze — 30 zł, - darowizna dokonana przelewem do dnia 06.06.2019r.
- Biegacze — 40 zł, - darowizna dokonana na miejscu w dniu startu,
Wyżej wymienione darowizny należy dokonać na konto Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila 49 1020 1967 0000 8602 0002 8290 w tytule przelewu należy wpisać: imię i nazwisko oraz dopisek: "DAROWIZNA- BACZYNA GRA DLA HOSPICJUM"
- Numer jest wydawany przed zawodami w biurze zawodów i zostaje dla każdego startującego, chip jest wydawany tylko na czas biegu.
- Na stronie zapisów będą podane informacje o darowiźnie za start, przy braku informacji należy przynieść w dniu startu potwierdzenie zapłaty w formie wydruku (potwierdzenia w telefonach smart fonach nie będą akceptowane) , przy braku potwierdzenia trzeba dokonać płatności na miejscu zgodnie z regulaminem..
- Osoby startujące otrzymane chipy zwracają po przebiegnięciu mety, nie oddanie chipa będzie skutkowało wystawieniem faktury na kwotę 50zł brutto dla biegacza.
§ 7. HARMONOGRAM ZAWODÓW
- Bieg przeprowadzony będzie wg programu (dopuszczalne są przesunięcia czasowe wynikające ze specyfiki organizacji całej imprezy):
- 9.00-11.45 — zapisy w biurze zawodów,
- 12.10 — odprawa przed wyścigiem,
- 12.15 — start BIEGU,
- ok godz 13:30 zamknięcie trasy.
- ok. 13.45 — dekoracje i wręczanie nagród.
Miejsce zawodów Baczyna ul. Szkolna, Szkoła Podstawowa w Baczynie.
§ 8. KATEGORIE KOBIET I MĘŻCZYZN
- KATEGORIE OPEN (kobiety, mężczyźni)
- Kategorie dodatkowe:
- Najlepszy zawodnik/zawodniczka Gniny Lubiszyn.
§ 11. NAGRODY
- Za miejsca 1 – 3 w kategorii OPEN Organizator przyznaje puchary lub medale.
- Nagrody dodatkowe będą rozlosowywane w zależności od uzyskanej pomocy sponsorskiej.
- Ceremonia dekoracji odbywać się będzie po ok. 30 minutach od zamknięcia trasy.
- Dekorowani będą zawodnicy z miejsc od 1 do 3.
- Obecność na ceremonii wręczania pucharów lub medali jest obowiązkowa. Puchar lub medal można odebrać tylko osobiście w dniu startu.
§ 12. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
- Każdy uczestnik startuje na własną odpowiedzialność; za niepełnoletnich odpowiadają rodzice lub prawni opiekunowie; zawodnicy startują na własną odpowiedzialność podpisując stosowne oświadczenie; za niepełnoletnich oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni. Każdy uczestnik wypełniając kartę zgłoszenia oświadcza, że jest zdrowy i nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich do udziału w zawodach (w przypadku zawodników niepełnoletnich czyni to rodzic lub opiekun prawny). Uczestnicy oświadczają, że wszystkie dane personalne i dane dotyczące stanu zdrowia wpisane przez nich do formularza zgłoszeniowego są kompletne i zgodne z prawdą.
- Organizator zapewnia podstawową opiekę medyczną podczas wyścigu (karetka na miejscu imprezy).
- Organizator dba o oznakowanie i zabezpieczenie trasy wyścigu.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za kontuzje i urazy lub śmierć uczestników wyścigu odniesione w trakcie zawodów oraz szkody wyrządzone przez uczestników wyścigu wobec osób trzecich.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki losowe zaistniałe podczas dojazdu uczestników na zawody i powrotu z nich oraz za zdarzenia losowe powstałe w czasie wyścigu z winy uczestnika.
- Organizator oraz wszystkie osoby działające w jego imieniu lub z jego upoważnienia związane z przeprowadzeniem i organizacją zawodów nie ponoszą odpowiedzialności za szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe uczestników, które wystąpią przed, w trakcie lub po zawodach. Uczestnicy ponoszą odpowiedzialność cywilną za wszystkie wyrządzone przez siebie szkody z własnej, wyłącznej winy innym uczestnikom wyścigu oraz osobom trzecim lub wobec Organizatora.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kolizje i wypadki na trasie spowodowane z winy uczestnika. Za ewentualne kolizje i wypadki na trasie spowodowane z winy uczestnika, odpowiedzialność ponosi uczestnik.
- W razie wypadku lub powstałej szkody związanej z zawodami uczestnicy nie mogą występować z roszczeniami odszkodowawczymi wobec Organizatora lub osób działających w jego imieniu lub z jego upoważnienia, związanymi z przeprowadzeniem i organizacją zawodów.
- Uczestnicy wyścigu nie będą ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Organizator zaleca przed startem wykupienie na własny koszt ubezpieczenia udziału w zawodach. Startujący w zawodach robią to na własną odpowiedzialność.
- Organizator nie odpowiada za przedmioty pozostawione bez zabezpieczenia lub skradzione podczas wyścigu.
- Zawodnik nie może być pod wpływem alkoholu ani żadnych środków odurzających.
- Zawodnik musi zachować szczególną ostrożność przy dobieganiu do dróg publicznych i podczas poruszania się po nich. W czasie trwania biegu zawodnik biegnący wolniej ma obowiązek ustąpić miejsca zawodnikowi osiągającemu większą prędkość. Zabrania się zabiegania drogi innym uczestnikom wyścigu i powodowania sytuacji niebezpiecznych, mogących doprowadzić do wypadku innych uczestników wyścigu lub osób trzecich. Za niebezpieczną jazdę grozi dyskwalifikacja.
- Zakazany jest bieg po trasie innej niż wyznaczona przez Organizatora. Trasa wyścigu oznakowana jest strzałkami wskazującymi właściwy kierunek jazdy, taśmą wyznaczającą tor jazdy oraz znakami ostrzegawczymi. Na trasie będą zlokalizowane punkty kontrolne. Ominięcie punktu kontrolnego będzie karane dyskwalifikacją.
- Zawodnicy muszą zachować podczas zawodów szczególną ostrożność, mając na uwadze możliwość wyjechania innych pojazdów np. rolniczych lub leśnych z pól, dróg leśnych czy pojedynczych zabudowań. Podczas sprintu finiszowego zawodnik musi utrzymywać się na swoim torze biegu. Zawodnicy nie mogą przeprowadzać treningów po trasie wyścigu w dniu jego rozgrywania, ale dozwolony jest trening przed zawodami we wcześniejszym terminie.
- Zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania zasad fair play.
- Dzieci biorące udział w wyścigu (do czternastego roku życia) mogą startować tylko razem z opiekunem oraz za jego zgodą, a od piętnastego do osiemnastego roku życia za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
- Każdy organizator wyścigu ma obowiązek udostępnić w biurze wyścigu numery telefonów do karetek oraz adres szpitala znajdującego się w pobliżu trasy.
§ 13. ZASADY OGÓLNE
- Uczestnik może dokonać koniecznych napraw przy rowerze w trakcie trwania wyścigu, jednak nie może podczas naprawy zastawiać drogi przejazdu innym zawodnikom — naprawa musi być dokonana poza trasą, tak aby nie utrudniać przejazdu innym zawodnikom. Zakazana jest wymiana roweru podczas wyścigu.
- Uczestnicy zawodów, którzy z różnych powodów będą zmuszeni przerwać bieg, wracają samodzielnie do bazy wyścigu (warto posiadać przy sobie telefon komórkowy). Fakt ten należy niezwłocznie zgłosić w punkcie pomiaru czasu znajdującym się przy linii start-meta.
- Osoby bez numerów startowych poruszające się po trasie biegu będą usuwane z trasy przez obsługę techniczną.
- Uczestnik wyścigu wyraża zgodę na fotografowanie i filmowanie podczas wyścigu i wykorzystanie wizerunku w materiałach reklamowych i promocyjnych.
- Uczestnik wyścigu wyraża zgodę na publiczne ogłoszenie wyników wyścigu oraz na publiczne podanie jego danych osobowych w postaci imienia i nazwiska oraz miejscowości zamieszkania i ewentualnie przynależności klubowej.
- Organizator jest uprawniony do wykorzystania wizerunku, wypowiedzi i danych osobowych poszczególnych uczestników, biorących udział w zawodach, przy czym wizerunek i dane te będą wykorzystywane w materiałach promujących wyścig i wydarzeniach towarzyszących wyścigowi (prasa, radio, telewizja, internet, materiały graficzne).
- Uczestnikom oprócz nagród nie przysługują żadne gratyfikacje, w szczególności wynagrodzenie z tytułu wykorzystania wizerunku, wypowiedzi i danych osobowych poszczególnych zawodników.
- Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych przez Organizatora zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926 z późniejszymi zmianami).
- Uczestnicy zobowiązują się do przestrzegania zarządzeń i poleceń ze strony służb porządkowych Organizatora w czasie trwania zawodów.
- Uczestnicy zobowiązują się do przestrzegania warunków regulaminu oraz warunków uczestnictwa. Podpis uczestnika na formularzu zgłoszeniowym potwierdza zapoznanie się z warunkami regulaminu i uczestnictwa w zawodach.
- Uczestnicy podczas wyścigu zobowiązani są do przestrzegania niniejszego regulaminu oraz odnoszenia się z należytym szacunkiem do Sędziów i Organizatorów. Nie mogą używać wulgarnych słów ani zachowywać się w sposób niesportowy.
§ 14. KARY
- W przypadku naruszenia regulaminu Organizator może zasądzić następujące kary:
- upomnienie
- kara w postaci przesunięcia w klasyfikacji generalnej oraz innych o 5 lub 10 miejsc
- dyskwalifikacja
- Zawodnik może zostać ukarany za niesportowe zachowanie lub nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu.
- Uczestnicy mają obowiązek szanować środowisko naturalne i biegnąć tylko po oficjalnie wytyczonej trasie.
- Uczestnicy nie mogą zanieczyszczać terenu i pozostawiać śmieci na trasie wyścigu (wyjątek stanowią strefy bufetowe). Zabrania się używania szklanych pojemników w pobliżu i na trasie wyścigu.
- Powstałe kwestie sporne rozstrzyga Kierownik biegu.
§ 15. PROTESTY
Protesty będą przyjmowane w punkcie elektronicznego pomiaru czasu przez 30 minut od momentu wywieszenia wyników nieoficjalnych, co nastąpi bezpośrednio po przyjeździe pierwszych dziesięciu zawodników danej kategorii oraz mogą być zgłaszane do wtorku do godziny 11.00 drogą mailową bezpośrednio do firmy pomiarowej na adres firmy Maratończyk. Po tym czasie protesty nie będą rozpatrywane. Wyniki znajdujące się na stronie będą uznane za oficjalne. Decyzja o rozstrzygnięciu protestu należy do Kierownikia biegu i jest ostateczna.
§ 16. WYNIKI
- Wyniki podawane podczas zawodów są wynikami nieoficjalnymi.
- Wyniki oficjalne znajdować się będą na stronie: firmy Maratończyk.
§ 17. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z niniejszym regulaminem.
- Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w regulaminie, które zostaną podane do wiadomości najpóźniej w dniu wyścigu — podczas odprawy.
- Każdy zawodnik ma obowiązek zapoznać się z regulaminem wyścigu i jest zobowiązany do jego przestrzegania. Brak znajomości regulaminu nie będzie uznawany jako okoliczność łagodząca i nie zwalnia zawodnika z jego przestrzegania.
- Prawo interpretacji niniejszego regulaminu oraz rozstrzyganie spraw spornych lub nieujętych w regulaminie należy wyłącznie do Organizatora.
- Wyścig odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne, ale Organizator zastrzega sobie prawo do przełożenia imprezy w związku z wystąpieniem klęsk żywiołowych lub innych uznawanych za działanie „siły wyższej”.
- O wszystkich sprawach nieobjętych regulaminem decyduje Kierownik biegu.
Święto Polskiej Niezapominajki
05.06.2019Święto Polskiej Niezapominajki obchodzimy 15 maja. W naszej szkole 24 maja odbył się uroczysty apel z okazji tego święta.
Przybyli goście z Leśnictwa Marwice w osobach: pan W. Ćwiejkowski oraz pan M. Kaczmarek. W tym dniu promujemy szkolne walory polskiej przyrody oraz przypominamy o potrzebie jej ochrony. Uczennice z klasy V przedstawiły kabaret ekologiczny pt. „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Po części artystycznej członkowie jury wręczali nagrody przeznaczone dzieciom za udział w konkursach plastyczno – technicznych pt. „Butelka- użyjmy jej jeszcze raz ”, „Nie wypalajmy traw” oraz za niebiesko-zielony strój uczniów tego dnia. Spotkanie zakończyliśmy w dobrych humorach, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody, których sponsorem byli: Nadleśnictwo Bogdaniec, Koło Łowieckie „Ostoja” w Wysokiej oraz pani dyrektor Danuta Pławska.
45