W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wybraliśmy się do Poznania, miasta o bogatej historii i istotnym znaczeniu dla każdego Polaka. Rozmawiając o Poznaniu kierujemy nasze myśli ku słynnym koziołkom lub przepysznym Marcińskim rogalom. Teraz wiemy również, że to właśnie na terenie Poznania, niespełna 200 lat temu powstał największy fort artyleryjski w Europie. Fragmenty umocnień, muzea, pomniki i cmentarze pozostają niemymi świadkami burzliwej przeszłości tego miejsca. Nasi przewodnicy, żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, dbają by pamięć o tym miejscu była wiecznie żywa. Podążając za nimi, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co nas czeka. Zwiedzanie fortów i schronów z czasów I Wojny Światowej mogłoby się wydawać nudne. Nic bardziej mylnego. Kto by się spodziewał, że jeden z niewielkich budynków, niegdyś stanowiących schron, to obecnie podziemne muzeum? Trzy metry pod ziemią zastaliśmy niesamowity widok: agregaty i filtry powietrza, meble i mapy, telefony, radio, nawet armaturę łazienkową- wszystko, jakby dopiero, co opuszczone. Ciarki przebiegały nam po plecach. To była tylko zapowiedź czekających nas jeszcze wrażeń. Musztra, nauka zakładania masek przeciwgazowych i toreb wojskowych, biegi w terenie- to była niesamowita lekcja!
Cytadela - Serce Twierdzy Poznań, czyli dwóch pierścieni fortyfikacji otaczających miasto, to kolejny punkt naszej wyprawy. Kompleks, niegdyś nazywany Fortem Winiary, powstał na wypadek wojny z Rosją, jednak historia bywa przewrotna. W lutym 1945 obiekt stanowił ostatni punkt oporu Niemców przed nacierającą Armią Czerwoną. Mimo rozpaczliwej obrony, stare mury nie oparły się natarciu i potężna niegdyś twierdza padła, stając się tłem dla innego ponurego widowiska, jakim była ostania na kontynencie publiczna egzekucja człowieka odpowiedzialnego za śmierć i przesiedlenia setek tysięcy ludzi- Arthura Greisera.
Obecnie obiekt jest pomnikiem historii. Znajdujące się na jego obszarze Muzeum Uzbrojenia, w którym zwiedzaliśmy wystawę samolotów i czołgów, Muzeum Armii Poznań, pomniki i cmentarze oraz Pomnik Bohaterów jeszcze długo będą przypominać nam o historii wyzwolenia Poznania spod okupacji niemieckiej w 1946 roku.
I.Wojciechowski, W.Radziński, M.Trojecki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poznań - w ramach 100-lecia odzyskania niepodleglości.