Czy olimpiada a Igrzyska Olimpijskie to to samo? To proste pytanie, a jednak wprawia w zdziwienie - na szczęście nie uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie, którzy w wyjątkowy sposób świętowali otwarcie nowego obiektu sportowego. Mając na uwadze, że rok 2024 to rok olimpijski, zarówno uczniowie jak i nauczyciele postanowili nawiązać do tradycji Igrzysk Olimpijskich i przygotować niezwykłe widowisko dla całej społeczności szkolnej, rodziców, zaproszonych gości - a wszystko po to, by wzbudzić olimpijskiego ducha.
Przybyli na zaproszenie Wójta Gminy Lubiszyn Pana Artura Terleckiego oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Bacznie Pani Marzeny Sirant goście m.in.
Wicewojewoda Lubuski Pan Tomasz Nesterowicz, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Lubuskim Kuratorium Oświaty Pan Grzegorz Tomczak, z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Witnica Pan Lubomir Fajfer, dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich Pan Tomasz Kucharski, paraolimpijczycy Pan Maciej Lepiato, Pan Bartosz Tyszkowski, Pan Łukasz Mamczarz, Prezes i Trener Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Pan Zbigniew Lewkowicz, przedstawiciel wykonawcy inwestycji firmy Drew-Plast Mazowiecki – Pan Sebastian Mazowiecki mieli okazję uczestniczyć w dawno wyczekiwanej przez wszystkich uroczystości.
Przecięcie wstęgi przez Wicewojewodę Lubuskiego Pana Tomasz Nesterowicza, Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Lubuskim Kuratorium Oświaty Pana Grzegorza Tomczaka, z-cę Burmistrza Miasta i Gminy Witnica Pana Lubomira Fajfera, Wójta Gminy Lubiszyn Pana Artura Terleckiego, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie Panią Marzenę Sirant, Przewodniczącego Rady Gminy Lubiszyn Pana Wojciecha Zwieruhę, dwukrotnego złotego medalistę igrzysk olimpijskich Pana Tomasza Kucharskiego, paraolimpijczka Pana Macieja Lepiatę, przedstawiciela wykonawcy inwestycji firmy Drew-Plast Mazowiecki – Pana Sebastiana Mazowieckiego, przewodniczącą Rady Rodziców Panią Kryspinę Telicką, uczennicę klasy VIII Joannę Malec oraz poświęcenie nowej hali sportowej przez księdza kanonika Jarosława Zagozdę poprzedziło wyjątkową chwilę, gdy przy dźwiękach hymnów oraz olimpijskich fanfar nastąpiło uroczyste podniesienie kurtyny osłaniającej naszą nową halę sportową, która jak mniemamy, przyczyni się do upowszechnienia kultury fizycznej nie tylko wśród młodzieży, ale i mieszkańców gminy.
Otwarcie obiektu, który z pewnością stanie się areną licznych zmagań i rywalizacji, wymagało przypomnienia idei olimpizmu - filozofii, której dążeniem jest życie oparte na radości z wysiłku, przyjaźni, fair play oraz poszanowaniu uniwersalnych i podstawowych zasad etycznych, a także środowiska naturalnego, sformułowanej przez francuskiego pedagoga barona Pierre’a de Coubertina. Refleksja nad możliwością wykorzystania sportu do celów społecznych i edukacyjnych w myśl motta olimpijskiego: szybciej, wyżej, mocniej oraz, jak słusznie zauważył nasz Mistrz Olimpijski, razem, był wyczuwalny w defiladzie przedstawicieli poszczególnych miejscowości. Barwy, nawiązujące do kolorów olimpijskich okręgów, prezentowane przez poszczególne wioski - Baczyna - kolor niebieski, Gorzów Wlkp. - kolor czarny, Wysoka - kolor czerwony, Lubno - kolor żółty, Marwice - kolor zielony, nawiązywały do jedności, jaką propagujemy w naszej szkole.
Wyjątkowego charakteru naszej uroczystości dodała możliwość i zaszczyt zaprezentowania prawdziwej pochodni olimpijskiej z XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie, które odbyły się w 2006 r. Historia jej powstania okazała się niezwykle ciekawa. Któż by pomyślał, iż nad jej wykonaniem pracowało przez osiemnaście miesięcy trzydziestu specjalistów różnych dziedzin oraz tak znane marki, jak Ferrari czy Maserati. Projekt pochodni spotkał się z dużym uznaniem wybitnych naukowców, historyków i krytyków sztuki oraz został nagrodzony prestiżową nagrodą. Każdy detal pochodni jest głęboko przemyślany… ma jednak jeden minus… jest ciężka - waży niemal dwa kilogramy i jest jedną z najcięższych w historii.
Nic dziwnego, że moment zapalenia symbolicznego znicza, uświetniony obecnością naszego rodaka, mistrza olimpijskiego Tomasza Kucharskiego i ucznia naszej szkoły Tomasza Wasilewskiego, okazał się niezwykle przejmujący. Płomienie radości i wzruszenia rozpaliły umysły i serca, a choć uroczystość miała niezwykle radosny charakter, w oczach uczestników pojawiały się łzy - na szczęście szybciutko otarte przez roztańczone uczennice naszej szkoły. Żywiołowy układ przy dynamicznej muzyce, pozwolił na upust prawdziwego entuzjazmu wszystkich zebranych. Wesołość, ale i zaskoczenie potęgowały dwa pręgowane Tygrysy - bez obaw, nie naraziliśmy nikogo na niebezpieczeństwo, mamy po prostu szkolne maskotki, które już od tej chwili wpiszą się w tradycję sportowych uroczystości naszej szkoły (nadmienimy tylko, że sesje zdjęciowe z naszymi Tygrysami, trwały jeszcze bardzo, bardzo długo… kto nie zdążył, będzie miał już niedługo kolejną szanse, ale o tym na razie sza!)
Musimy jednak, przyznać, że tygrysi pazur mogliśmy poczuć przez dłuższą chwilę, bowiem, aby zachęcić do podejmowania kroków w kierunku poprawy efektywności fizycznej, zaprosiliśmy do pokazu umiejętności taekwondo przedstawicieli Klubu Sportowego DRAGON wraz z trenerem panem Rafałem Bagińskim. Nie musimy dodawać, że uczniowie niemal natychmiast chcieli spróbować tej niezwykłej dyscypliny sportowej.
Mamy nadzieję, że wytrwałość, samodyscyplina, chęć do działania, umiejętność skupiania na życiowych celach i odwaga w ich realizacji to tylko niektóre z korzyści, jakie będą towarzyszyć wszystkim użytkownikom obiektu. Pamiętajmy jednak, że osiągając codziennie maksimum swoich możliwości, dobrej woli i zaangażowania jesteśmy zwycięzcami.
Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Baczynie