Akcja „Sprzątanie Świata” (Clean Up the World), została zainicjowana w 1998 roku w Australii. SŚ corocznie inspiruje około 40 milionów osób na całym świecie do czynienia swojego otoczenia czystszym i zdrowszym. Idea ta budzi nadzieję na wykształcenie w społeczeństwach nowych przyzwyczajeń i zachowań oraz uświadomienie współodpowiedzialności za stan własnego otoczenia. Sprzątanie świata (ang. Clean Up the World) – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Akcja "Sprzątanie Świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia[.
W Polsce Sprzątanie Świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Fundacja Nasza Ziemia w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.
W akcji uczestniczy wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.
W tym roku Clean Up the World odbywa się w Polsce w dniach 20-22 września po raz 26 a w Gorzowie 25 raz.
Od 1994 roku, kiedy to Polska znalazła się w gronie 130 krajów biorących udział w „Sprzątaniu Świata” również nasze miasto włączyło się w tą pożyteczną i sympatyczną kampanię.
Akcja Sprzątanie Świata jest jedną z najefektywniejszych metod edukacji ekologicznej. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem biorą udział w kampanii, sprzątają okolice szkół, przedszkoli, parki i skwery. W czasie kampanii jej uczestnicy co roku we wrześniu, sprzątając miasta i wsie zbierają wiele ton odpadów. Na przykład przez wszystkie lata jej trwania zebrano w Gorzowie 217 310 kg odpadów.
Tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”
Hasłem tym organizatorzy chcą nas zachęcić do podjęcia działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.
Głównym przesłaniem kampanii jest promowanie nie zaśmiecania oraz selektywnej zbiórki odpadów, a tym samym poszanowania zasobów i lepszego ich wykorzystania. Akcja ma uświadomić nam, że należy właściwie postępować z odpadami. Bo tylko wtedy będziemy mogli zachować środowisko, które będzie służyć następnym pokoleniom.
Czas kampanii, to nie tylko sprzątanie, ale przede wszystkim akcje edukacyjne w szkołach, przedszkolach, w mediach, zachęcające do nie śmiecenia, właściwego segregowania odpadów oraz nie wyrzucania pochopnie do kosza tego, co należy i można ponownie wykorzystać. Idea „Sprzątania Świata” uświadamia konieczność współodpowiedzialności za stan własnego otoczenia.
Mamy nadzieję, że we wrześniowej kampanii wezmą udział wszyscy, którym zależy na czystych osiedlach, parkach, skwerach. Wierzymy, że członkowie szkolnych i przedszkolnych kół LOP oraz ich opiekunowie zrobią to najlepiej! Zatem włączajcie się do sprzątania organizowanego przez Miasto Gorzów i Wasze miasta, Wasze gminy i wsie, Wasze szkoły i przedszkola.
Zapisujcie rezultaty sprzątania, fotografujcie, opisujcie działania szkolne i przedszkolne, dokumentujcie Wasz wkład w ochronę otoczenia!
Jesteśmy przekonani, że udział w kampanii „Sprzątanie Świata” 2019 da nam wszystkim ogromną satysfakcję.
Informacje o „Sprzątaniu Świata 2019” oraz materiały są opublikowane w wersji elektronicznej - do pobrania ze stron: www.naszaziemia.pl
Hasła przewodnie dotychczasowych akcji:
- 2011 – Lasy to życie – chrońmy je
- 2012 – Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę
- 2013 – Odkrywamy czystą Polskę
- [2014 – Turysto! Szanuj środowisko!
- 2015 – Wyprawa-poprawa
- 2016 – Podaj dalej... drugie życie odpadów
- 2017 – Nie ma śmieci - są surowce
- 2018 - Akcja - segregacja. 2 x więcej, 2 x lepiej