Uczniowie klasy 3a, 3b i IV wraz z wych., kolejno, p. A. Sulmińską, p. E. Kołoszyc, p. I. Wojciechowską oraz panią dyrektor D. Pławską wybrali się na wycieczkę do pierwszej stolicy Polski.
Trasę zwiedzania rozpoczęliśmy od pomnika Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Pomnik władcy znajduje się tuż obok Katedry Gnieźnieńskiej, o której opowiedziała nam pani przewodnik Jadwiga Biadasz.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP jest najważniejszym zabytkiem miasta. Zbudowana została w stylu gotyckim na Wzgórzu Lecha. Była główną świątynią metropolii gnieźnieńskiej oraz miejscem koronacji pięciu królów. 16 września 1994 roku została wpisana na listę pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
W świątyni znajdą się relikwie św. Wojciecha (misjonarza i męczennika żyjącego w X wieku), umieszczone w srebrnym relikwiarzu w kształcie trumienki spoczywającej na sześciu orłach, którą dźwigają postacie symbolizujące cztery stany: chłopstwo, mieszczaństwo, duchowieństwo i rycerstwo. Nad relikwiarzem znajduje się złocony baldachim, wykonany na wzór rzymskiego baldachimu z bazyliki św. Piotra..
Kolejnym bezcennym zabytkiem, który pokazała nam pani przewodnik były Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia - Drzwi Królewskie wykonane z brązu przedstawiające historię życia św. Wojciecha.
Po obejrzeniu Katedry Gnieźnieńskiej udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tam poznaliśmy historię fikcyjnego drużynnika Bolesława Chrobrego –Niemira. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie wczesnośredniowiecznego woja i zobaczyliśmy, jakimi otaczał się przedmiotami. Zwiedziliśmy również wystawę pn. "Początki państwa polskiego". Jest to multimedialna ekspozycja, licząca ponad 400 eksponatów, ukazująca narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura. W jej narrację wprowadzono filmy w technice 2D.
Ostatnim punktem programu była wizyta w fabryce bombek "Kadpol", gdzie poznaliśmy etapy produkcji ozdób bożonarodzeniowych. Każdy z uczestników mógł wykazać się talentem plastycznym podczas dekorowania bombek, które mógł zabrać do domu. Na pożegnanie wszyscy otrzymali przepiękne bombki z własnym imieniem.
Wycieczkę zakończyliśmy przepysznym obiadem w stołówce „Monika”.
Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Baczyny.
Anna Sulmińska